Botič v noci

„Jestli se bude stavět podél Botiče, tak už tam led??áčka nikdy neuvidíme. Jako kluk jsem v Botiči lovil pstruhy. Mohou se do potoka zase vrátit. Záleží jenom na zastupitelstvu.“

Modrý pták proti modrému ptáku

Emotivně to prohlásil starší muž z publika při včerejší debatě na téma Trojmezí, která se konala ve spořilovském Top hotelu. Shrnul tím pocity občanů Prahy 4, Prahy 10 a Praha 11, kterým chtějí jejich radnice sebrat oblíbený kus přírody a předat jej jako dárek developerům.

Dodejme, že všechny tři radnice jsou ovládány Občanskou demokratickou stranou už několikáté volební období.

Po veřejné debatě se ukázalo, kdo je pro a kdo proti zástavbě přírodního parku Hostivař – Záběhlice, do něhož pozemky nazvané Trojmezí patří.

Občanská demokratická strana pořád chce nastavět paneláky do přírodního parku.

Strana Zelených ho chce nadále nechat jako chráněné území. Česká strana sociálně demokratická uznává důvody k ochraně přírody, ale zárove?? by chtěla zdejší krajinu zkultivovat a vyčistit.

Věci veřejné, TOP 09, Evropští demokraté a Hnutí za Prahu 11 si představují budoucnost Trojmezí v podobě městského parku s chodníčky, lavičkami a hřišti.

Poslechněte si DISKUSI O TROJMEZÍ (56 MB, mp3, 1:01:12 hod). Konala se v Top hotelu 5. října. Záznam poskytla Desítce Koalice Trojmezí. Děkujeme!

Další dvě debaty se konají dnes a zítra:

Středa 6. října od 18:00 v jídelně základní školy Kozinovo náměstí

Čtvrtek 7. října od 18:00 ve Stavebním bytovém družstvu Zvonková

Územní plán Prahy byl po dlouhých debatách schválen a platí od roku 1999. Až na pár drobností byl dosud v celé Praze uznáván jako dobrý.

Rozvoj podle územního plánu

Autor tohoto textu vzpomíná, jak úředníci a urbanisté na Zahradním Městě pozvali k jeho projednávání v první polovině 90. let minulého století všechny občany a trpělivě vysvětlovali, kde a proč jaké využití pozemků naplánovali.

Tehdy jsme nevěřícně kroutili hlavami například nad předpokládanou rekreační zástavbou bažin u Hamerského rybníka (dnes je tam sportovní centrum Hamr), obchodně-bytovou zónou podél zchátralé Záběhlické ulice (dnes je to příjemná skutečnost) a obytnou zónou pod památkovou ochranou Chaloupky (dodnes se staré domky pomalu přestavují na moderní bydlení).

Podle územního plánu zůstávalo nedotknutelné údolí Botiče a třešňovka nad ním. Během doby se změnily zákony na ochranu přírody a dnes je podél potoka vyhlášený přírodní park Hostivař – Záběhlice a nejcennější území spadá do rezervace meandry Botiče.

Čtvrt tisíce hektarů leží ladem bez užitku?

Jenže 250 hektarů volné přírody mezi několika panelovými sídlišti v dosahu metra, dálnice a městské hromadné dopravy nenechalo klidnými nenasytné developery. Chtěli by sady, pole, louky i údolní nivu zastavět svými paneláky.

„V roce 2005 prosákla na veřejnost první verze návrhu na změnu územního plánu,“ uvádí Jan Chvátal z občanského sdružení Koalice Trojmezí. „Mělo tam být park, místo na sport a rekreaci.“

O dva roky později se objevila příloha tohoto návrhu, ve které už bylo zastavěné obrovské území o rozloze sta hektarů. Developeři se rozhodli svoji vizi protlačit formou celoměstsky významné změny. Navrhla ji sice radnice Prahy 10 pod vedením ODS, jmenovitě starosta Milan Richter (dnes je na magistrátu) a jeho nástupce starosta Vladimír Lipovský (dnes kandiduje do senátu), ale od toho okamžiku už o tom nerozhodovala radnice, ale magistrát.

Co to je celoměstsky významná změna? Vlastně vůbec nic. Oporu v zákoně takový pojem nemá. Jednoduše jakýkoliv majitel pozemku pořádá o změnu v územním plánu (nejčastěji žádá o možnost změny zemědělské, lesní nebo rekreační půdy na stavební parcely), magistrát to posoudí a buď odmítne nebo povolí podle veřejného zájmu. Normálně o takových změnách rozhodují radnice, ale u celoměstsky významné změny si toto právo stáhl k sobě magistrát.

Co je dovoleno bohu, není povoleno volu

V roce 2007 žádal o možnost stavět majitel malého pozemku Špindler poblíž Toulcova dvora. Toto povolení nedostal. Nabídl tedy městu pozemky k odprodeji za 250 Kč/m2. Město to odmítlo. Pozemky na břehu Botiče chtěl ze stejného důvodu později prodat městu další majitel Brodský, restituent z Hájů. I jeho magistrát odmítl.

Pak přišli dravci. Těžko soudit, zda jednali společně, ale zájmy určitě měli stejné. Spekulovali na změnu pozemků v chráněném území ve stavební parcely. Dohledatelný je developer Orco (přesněji jeho dcera Development Doupovská) a finanční skupina PPF, ale je tu i společnost registrovaná v Londýně a další firma s neprůhlednou majetkovou strukturou.

Obrovské pozemkové spekulace

„Probíhají pozemkové spekulace, majitele náhle změnilo obrovských sto hektarů,“ glosuje Jan Chvátal z Koalice Trojmezí. Kromě spekulantů vlastní velkou část zdejší půdy rodina Kubešova ze zámečku v Práčích. Je to stará statkářská rodina, jíž se komunisty ukradený majetek vrátil v restitučním řízení po roce 1989. Kromě Kubešů patří kousky země také několika dalším soukromým osobám.

„Nejsme schopni rozlišit, jestli někdo získal majetek spekulativně, pouze zda legálně či nelegálně,“ tvrdí starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). „Každý má právo na svém pozemku stavět.“

Na to však tvrdě odpovídá Petr Štěpánek ze Strany Zelených, v současné době pražský zastupitel: „Spekulanti nakoupili pozemky v chráněném území a nemají tedy žádné morální právo stavět.“

Trojmezí zní přijatelněji než přírodní park

Podle Petra Štěpánka je komerční název Trojmezí výmyslem developerů, kteří jím zastínili pravý název přírodního parku Hostivař – Záběhlice. Trojmezí totiž zní jako název běžné městské čtvrti, kdežto přírodní park je ze zákona nedotknutelné území. Územní plán při tom musí počítat s chráněnými územími podle zákona o ochraně přírody a krajiny, který je velmi přísný.

Petr Štěpánek (Zelení) navrhuje řešení. Chtěl by všechny pozemky v přírodním parku odkoupit do majetku města. Když byl zastupitelem na Jižním Městě, povedlo se mu to samé s Milíčovským lesem. Nebude se tedy v lese stavět a les zůstává Pražanům pro vycházky a rekreaci.

Hraje se o stovky milionů korun. Zdá se, že developerům dochází dech

„Většinu pozemků v Milíčovském lese jsme koupili za 37 Kč/m2,“ připomíná Petr Štěpánek. „Byly však i parcely, kde se cena pohybovala ve stokorunách.“

Lukáš Koucký z České strany sociálně demokratické odhaluje, o jaké peníze se hraje v případě Trojmezí. Developeru Orko totiž zřejmě praskly nervy a včera nabídl magistrátu odkup svých pozemků. Jeho vedení zřejmě pochopilo, že změnu územního plánu neprotlačí ve svůj prospěch a že mu nepomůže ani korupce.

„Orco koupilo pozemky v roce 2005 za cenu 590 Kč/m2 v celkové výši 104 miliony korun,“ prozrazuje Lukáš Koucký (ČSSD). „Teď je chce prodat magistrátu za 990 Kč/m2 za celkem 174 miliony korun.“ Podle Lukáše Kouckého by byla oprávněná cena okolo sto padesáti milionů korun.

Na závěr položil moderátor veřejné debaty o Trojmezí Vladimír Kroc z Českého rozhlasu všem přítomným politikům otázku, jak by hlasovali pro změnu územního plánu ze zeleně na stavební parcely.

Všichni zvedli jednoznačně ruku pro NE! Přítomný už mezi nimi nebyl kvůli pracovnímu zaneprázdnění Dalibor Mlejnský z ODS. Vzhledem k faktu, že jeho strana na magistrátu odhlasovala, že změna se bude projednávat a rovnou ji neodmítla, bylo jasné jeho ANO!

Více o Trojmezí

2016 Bike´n´skate Botič

2014 Praha 10 proti změně územního plánu Trojmezí

2013 Povodním na Botiči nezabrání ani Hostivařská přehrada

2013 Botič se rozlil developerům do talíře

2013 Trojmezí je i letos uklizené

2012 Cabrnochová: Na Trojmezí se asi bude stavět

2011 Developeři uzavřeli Trojmezí závorami

2011 FOTOGALERIE: Zákaz vstupu do Trojmezí

2011 Trojmezí míří do panelákového pekla

2011 Koalice Trojmezí uklidí Trojmezí

2011 Výlet do třešňovky nad Botičem

2011 U Botiče se staví Kaskády

2010 ČSSD a ODS zatím nevědí, jak to říci lidem

2010 Jestli ODS prodá Trojmezí, odletí ledňáčci

2010 Nevolte modré, pokud chcete zelenou Prahu

2010 Trojmezí pokračuje výstavou a veřejnými debatami

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *