Kandidaturu do podzimních senátních voleb ohlásilo deset lidí – pět žen a tři muži:

Ivana Cabrnochová (Strana Zelených za peníze ČSSD), stávající senátorka a zastupitelka Prahy 10

Renata Chmelová (VLASTA), opoziční regionální politička

Irena Barto??ová Pálková (ODS), podnikatelka a viceprezidentka Hospodářské komory

Jiří Holubář (TOP 09), lékař  z polikliniky Malešice

Eva Kislingerová (ANO) – náměstkyně primátorky Adriany Krnáčové (ANO)

Miroslav Koranda (Patrioti ČR) – vyhozený ředitel základní školy Glowackého

Ludmila Nedělkova (KSČM) – učitelka, publicistka, překladatelka

Felix Slováček (Strana soukromníků ČR) – hudebník

Zdeněk Schwarz (nezávislý) – lékař, bývalý ředitel pražské záchranky a bývalý senátor za Prahu 1 (ODS)

Josef Hörl (Česká strana národně socialistická) – právník v důchodu

Volby do Senátu se konají ve dvou dnech, v pátek 7. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. října od 8 do 14. Druhé kolo (pokud žádný z kandidátů v prvním kole voleb do Senátu nezíská nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů) proběhne 14. a 15. října.

Volební obvod číslo 22 zahrnuje území městské části Praha 10, s výjimkou části Vinohrad. Dále zahrnuje Štěrboholy a Dubeč.

Voličský průkaz

Volič, který se nebude zdržovat v době voleb do Senátu ve volebním okrsku v místě svého trvalého pobytu, může hlasovat na voličský průkaz. Na tento voličský průkaz však může volič hlasovat pouze v rámci volebního obvodu, kde jsou volby do Senátu vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu.

Když jste nemocní

Volič může požádat ze závažných, obvykle zdravotních, důvodů obecní úřad, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Okrsková volební komise vyšle k voliči dva členy s přenosnou volební urnou, úřední obálkou a náhradními hlasovacími lístky.

Takový postup je běžný například v nemocnicích nebo domovech seniorů.

INFO: Senát

Jak se volí senátor?

Senát slouží především jako pojistka a kontrola práce poslanců, případně vlády a prezidenta. Jeho hlavním účelem je vychytávání chyb ve schvalovaných zákonech a odmítání nedemokratických či nesmyslných opatření.

Senátor je volený na šest let. Každé dva roky se konají volby v jedné třetině volebních obvodů, aby byla zaručena nezávislost a kontinuita jeho práce. Zárove?? se tím zajišťuje nezávislost na Parlamentu, kam jsou poslanci voleni na čtyři roky. 

Při volbách voliči vybírají z kandidátů, které navrhnou politické strany, nebo se sami přihlásí jako nezávislí. Kandidát, který získá v prvním kole voleb více než 50 % hlasů, je zvolen senátorem. Pokud žádný kandidát nezíská přes 50 % hlasů, koná se druhé kolo voleb, kam postupují první dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vítězem druhého kola se stává kandidát, který získá více hlasů.

<%ZZ40_heureka_knihovny%>

Senátorem může být zvolen občan České republiky, kterému je nejméně 40 let. Volí ho občané, kteří dosáhli věku 18 let. Ve volbách může kandidovat i senátor, kterému končí mandát, takže pokud dostane důvěru občanů, může ve své práci pokračovat i po více období. 

Cabrnochová jen na dva roky. Proč?

Zanikne-li v průběhu volebního období z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident republiky dopl??ovací volby v příslušném volebním obvodu. V těchto volbách je senátor volen pouze na zbytek volebního období, které příslušelo původně zvolenému senátoru.

To je případ i těchto voleb do Senátu v Praze 10. Před dvěma lety byl tehdejší senátor Jaromír Štětina zvolen do Evropského parlamentu a místo něj se do Senátu dostala Ivana Cabrnochová.

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *