Rozlitý Botič během nedávné povodně jasně ukázal nevhodná místa k zástavbě v Trojmezí mezi Hostivaří a Záběhlicemi. Změní developeři své záměry zde stavět? Bude nadále místní správa i samospráva v těchto místech povolovat další zástavbu? A co stavby, které byly postaveny po povodních v roce 2002?

Jasně se ukázalo, že zelené plochy v Trojmezí umožnily, aby se Botič mohl přirozeně rozlít do svého okolí a zmírnily se tak následky povodní zejména pro obyvatele Záběhlic. Například na poli za zahrádkářskou kolonií U Záběhlického zámku vznikl rybník, zalily se louky a mokřad pod Toulcovým dvorem. Zároveň se ukázalo, jaký vliv má na povodně nová zástavba v Hostivaři i Záběhlicích, kde v některých místech bylo více vody než při povodních 2002.

Text: Koalice Trojmezí www.trojmezi.info

ZAHRÁDKÁŘSKÉ KOLONIE

Zahrádky u Záběhlického zámku byly zcela zatopeny. Botič se rozlil daleko za nimi do pole. Na toto území je podaná změna územního plánu na obytnou zástavbu.

KASKÁDY U BOTIČE

Noví obyvatelé obytného souboru Kaskády u Botiče měli velké štěstí, chybělo 3/4m a voda byla ve spodních bytech. Zde si může projektant oddechnout – val před domy zafungoval. Povolí Praha 10 zde i další stavby? To, že je zde území přírodního parku úřady nezajímá, domy se doslova v některých místech dotýkají stromů podél Botiče. Ale vedle se dále staví a pravděpodobně se nakonec zastaví celá zbývající volná zelená plocha.

DOMY V ULICI U ZÁBĚHLICKÉHO ZÁMKU

Z panelové cesty podél Třešňovky vedoucí ke Košíkovským nádržím se pravidelně stává řeka, která teče ulicí U Záběhlického zámku. Chodovecký potok kam se vrací voda z rozvodněného Botiče a stéká z horních sídlišť, se vylévá z koryta a ohrožuje zdejší domy. Oproti povodním 2002 byly domy tentokrát uchráněny. Místní co zde žijí i více než 40 let konstatují neustálé zhoršování, hlavně přívalové deště zaplavují jejich domy nevsáknutou vodou ze sídlišť – naposledy v roce 2008. Jak to bude u nich vypadat, až se postaví nový obytný soubor Blažimská pod Kulatým Chodovcem? Voda ze sídlišť si tentokrát našla i cestu Třešňovkou v Trojmezí – kde tekla řeka bahna, naštěstí do polí.

ZÁSTAVBA V OKOLÍ HAMERSKÉHO RYBNÍKA

Domy v okolí Hamerského potoka včetně sportovního areálu Hamr sport byly zatopeny. Většina této zástavby byla postavena po roce 2002. Stavby areálu Hamr sport byly nakonec povoleny, ale až dodatečně po jejich postavení.

Prohlédněte fotogalerii: Povodním na Botiči nezabrání ani Hostivařská přehrada

HOSTIVAŘ

Bylo zatopené i fotbalové hřiště v Hostivaři. Vedle něj je záměr postavit další obytné domy.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *