Víte, že když dva chlapi v hospodě řeknou „zítra jdu pouštět draka”, nemusí myslet vždy totéž? Zatímco jeden má na mysli pouštění papírového draka s dětmi v rámci dětského odpoledne, ten druhý už vybírá vodní nádrž, na které vypustí svého komorového draka. Kdo se bude bavit víc? To posuďte sami!

Který drak je zábavnější? FOTO: Mysticstore.cz

8 rozdílů mezi klasickým papírovým drakem a drakem na kitování

• Vlastnoruční výroba papírového draka s dětmi povznese vašeho ducha, drak na kitování povznese vás.

• Na výrobu papírového draka potřebujete minimální náklady, tažný drak vám přinese maximální nadšení.

• Papírový drak se pouští většinou jen na podzim. Tažný drak vám zajistí celoroční zábavu.

• Oba draky (jak papírový, tak i drak na kitování) lze pouštět na vodě. Ten papírový by vám do vody neměl spadnout.

• Adrenalin lze zažít s každým typem zmíněných draků. Rozdílná je jen jeho výše.

• Zatímco výrobu papírového draka zvládnete sami, u tažného draka bychom se nepouštěli ani do svépomocných oprav.

• Papírového draka lze zakoupit už za 40 korun. Kite draci si vyžádají ještě o tři nuly navíc.

• Papírového i tažného draka můžete pořídit tak zvaně z druhé ruky. U tažného draka je zapotřebí mnohem více ostražitosti.

Řiditelný drak představuje skvělou zábavu pro všechny věkové kategorie

Tak zvaný kiting má řadu podob. Zasvěcení vědí, nezasvěceným můžeme napovědět, že tažné draky lze pouštět na souši, na vodě i na sněhu. Kiting či kitesurfing tak představuje celoroční zábavu pro milovníky adrenalinu.

Pokud vám tažný drak nedá spát a chcete jednoho vlastnit, pro začátek doporučujeme kurz kitování. Jízdu si vyzkoušíte, naučíte se základní ovládání a nemusíte pro začátek ničit svého draka. V kurzu vám jej zapůjčí.

Jaké druhy kitingu existují?

Asi nejvíce známý je kitesurfing. Jedná se o pouštění draka na vodě. K němu potřebujete prkno či lyže. Dá se říct, že tento druh je o něco náročnější než kiting na souši. Je to ale velká zábava.

Kitesurfing. FOTO: Mysticstore.cz

Provádět lze řadu triků. Vyskočit můžete až do výše 60 metrů! Pro kitesurfing jsou vhodní nafukovací tažní draci. Vyznačují se lepší odolností vůči poryvům větru a lépe se ovládají.

Naopak naprosto nevhodný je pro kitesurfing drak komorový s otevřenými komorami. Ten pak skončí ve vodě stejně, jako drak papírový. Z vody už jej nevytáhnete.
Komoroví draci se ještě dělí na draky s otevřenými či uzavřenými komorami. Komorový kite je vhodný pro další druhy kite sportu – snowkiting (kitování na sněhu), landkiting (tady potřebujete prkno na kolečkách) či buggykiting.

Co byste ještě měli vědět?

Kiting není nejlevnější koníček. Pořízení nového kitu vás vyjde na pár desítek tisíc korun. Šetřit se však příliš nevyplatí. Kite draky lze sehnat z druhé ruky. Tuto koupi doporučujeme především pro vaše začátky, kdy dáte svému drakovi nejvíce zabrat.
Pozvat byste si k tomu měli někoho, kdo drakům pro kitování rozumí, abyste předešli zbytečnému vyhazování peněz za nefunkčního či hodně starého draka. Další informace k nákupu staršího draka včetně poradenství při nákupu najdete na blogu Mysticstore.

Čtěte o dalších boardových sportech:

Nejčastější dotazy ke kiteboardingu

Drak na kitování se pouští celý rok

Neseďte doma a zkuste adrenalin na vodě

Novoroční předsevzetí s paddleboardem

Proč začít s paddleboardingem

Cestujeme s paddleboardem

Jak vybrat wakeboard pro začátečníka?

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *