Paddleboarding se ze slunné Havaje rychle přesunul také do tuzemských luhů a hájů. Abyste se při výběru destinace nemuseli omezovat, podíváme se na nafukovací paddleboardy.

Nejdřív trochu historie. Na počátku 20. století se na havajské pláži Waikiki začalo surfovat pro zábavu. Surfaři na svých prknech trpělivě čekali na svou vlnu a při čekání občas použili k pohybu i pádlo.

Jelikož ne vždy byly k dispozici vhodné vlny na surfování, a hlavně ne všude je moře, zrodil se moderní paddleboarding. Jde o sportovní zábavu, kterou může provozovat každý bez rozdílu věku.

Paddleboard se zrodil na mořských plážích. ARCHIV: Mystic

Jak vybrat paddleboard

Základní kritérium při nákupu paddleboardu zní hlavně: Kde chci jezdit? Nafukovací paddleboard se vám obecně vyplatí ve většině případů víc. Alespoň pokud nejezdíte závodně.

Pevné prkno je sice rychlejší a lépe po vodě klouže, jeho nafukovací alternativa ale velmi dobře obstojí v běžných podmínkách tuzemské řeky i na zahraniční dovolené u moře.

Budete-li ale paddleboard převážet, rozhodně je ten nafukovací znatelně skladnější. Za nejvíc univerzální lze považovat tzv. allround verzi. Je dostatečně stabilní a pro rekreační ježdění plně vyhovuje. Konkrétní paddleboard vybíráme hlavně podle váhy jezdce. Nejčastěji prodávanými rozměry je 300 až 335 cm na délku a šířka v rozmezí 75 až 85 cm.

Platí, že širší plovák zajistí lepší stabilitu, užší naopak rychlou a dynamickou jízdu. Samostatnou kategorii pak tvoří paddleboardy dětské, které jsou typické menším výtlakem a i děti s nimi zvládnout manévrovat.

Konstrukce nafukovacího paddleboardu

Při nákupu je nutné zohlednit konstrukci paddleboardu. Setkat se můžeme v praxi se čtyřmi různými typy:

  • single layer alias jednovrstvá konstrukce
  • double layer je tvořen dvěma vrstvami PVC, proto je pevnější
  • FUSION (nebo také MSL, ESD) je také založen na dvou vrstvách PVC, ale ty jsou lisované zatepla, nikoli lepené
  • 3SL konstrukce kombinuje single a double layer s podélnými stringery

Výhody nafukovacího paddleboardu

Nafukovací paddleboardy jsou také oproti svým pevným „bratrancům“ méně náchylné na poškození. Vyrábějí se zpravidla z odolného dvouvrstvého PVC, které je dostatečně mechanicky odolné při kontaktu s ostrými kameny či břehem.

Nafukovací paddleboard je skladný a jednoduše přenáší i převáží. FOTO: Mystic

Mezi další výhody nafukovacího „prkna“ patří rovněž to, že nepotřebujete větší prostor pro jeho skladování. Transport nafukovacího paddleboardu v podstatě kamkoli obstaráte snadno ve speciální tašce. Sbalený paddleboard nemá větší rozměry než trochu objemnější kufr. Může s vámi dokonce i letět, umístíte ho do zavazadlového prostoru letadla.

Další doplňky k paddleboardu

Velmi důležité je vybrat si také vhodné pádlo. Obecně se dělí na fixní a rozkládací. Klademe-li důraz na kompaktní rozměry, rozkládací pádlo je jasnou volbou.

Jeho výhoda tkví nejen v tom, že ho snadno složíme a nezabere nám žádné místo, ale také v tom, že jej snadno nastavíme každému jezdci na míru vůči jeho výšce. Pádlo by mělo obecně převyšovat asi o 20 cm tělesnou výšku.

Kromě toho je potřeba dbát na to, aby pádlo nebylo přehnaně měkké. Pokud se pádlo příliš prohne, přijdeme tím o potřebnou sílu v záběru. Tímto problémem trpí především pádla z plastu a duralu, která patří k nejlevnějším na trhu.

Zaujal vás tento stále populárnější vodní sport? Více se můžete dozvědět např. zde.

INFO: Mystic Showroom Brno a Praha

Čtěte o dalších boardových sportech:

Nejčastější dotazy ke kiteboardingu

Drak na kitování se pouští celý rok

Neseďte doma a zkuste adrenalin na vodě

Novoroční předsevzetí s paddleboardem

Proč začít s paddleboardingem

Cestujeme s paddleboardem

Jak vybrat wakeboard pro začátečníka?

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *