Mnoho dodavatelů energií právě informuje své zákazníky o změně ceníku s odůvodněním, že za současné situace raketového růstu cen už nejsou schopni dodávat energie za původních podmínek, které slíbili při uzavření smlouvy.

„Spotřebitelé jsou zmatení. Očekávali, že uzavření smlouvy na dobu určitou s fixovanou cenou je právě před takovými cenovými výkyvy ochrání,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Podstatou sdělení dodavatele je, že ceny energií se výrazně zvyšují, a spotřebitel tak může volit mezi akceptací zvýšení ceny a možností od dodavatele odejít, což je právo, které mu v takové situaci dává zákon.

S chladnou hlavou: odstoupit nebo zůstat?

Dodavatelé obvykle nemají právo měnit ceny u smluv uzavřených na dobu určitou s pevně garantovanou cenou. „Například společnost Europe Easy Energy oznámila zvýšení ceny od 1. listopadu 2021, přičemž současně poučila spotřebitele o právu od smlouvy odstoupit nejpozději 10. den přede dnem zvýšení ceny. To je zákonem předvídaný postup pro takový případ,“ řekla Eduarda Hekšová. A pokračuje: „Ale klademe si otázku, zda je změna cenového plánu u fixované ceny oprávněná. Přesto, že dodavatel takovou možnost v ceníku i v obchodních podmínkách předvídá, může to být pro spotřebitele překvapivé ustanovení, o což by se mohl v případném sporu s dodavatelem opřít.“

Jsou-li spotřebitelé v této situaci, musejí se rychle rozhodnout, co pro ně bude dále nejvýhodnější. Mohou se pokusit trvat na původně slíbené fixované ceně, což může vést i ke sporu s dodavatelem. Nebo mohou využít této situace k opuštění dodavatele, s nímž nejsou spokojeni.

„Doporučujeme srovnat si ceny různých dodavatelů ve srovnávačích dostupných na webových stránkách Energetického regulačního úřadu a dohodnout se s novým dodavatelem. Teprve potom je vhodné odstoupit od smlouvy s tím stávajícím. Pokud spotřebitel pouze odstoupí od smlouvy a neuzavře smlouvu jinou, může se nechtěně dostat do režimu neoprávněného odběru. Dodávka od nového dodavatele by totiž měla plynule navazovat na tu původní,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

Čtěte o energii na DESÍTKA.cz:

Bohemia Energy opouští své zákazníky

Šmejdi stále útočí. Vypoklonkujte je co nejrychleji!

Centropol vyslal Ladislava Štichu

Vyhodíte je dveřmi a vlezou oknem

Překupníci plynu a elektřiny vysílají pěšáky do boje o domácnosti

Neseriozní obchodníci cílí na seniory i během pandemie

Podomní prodej bude zakázaný v celé Praze

Jak na změnu dodavatele energií?

Kdy nezapomenout na přepis energií?

Změna dodavatele energií? Vyplatí se to?

Jak se můžete stát černým odběratelem energií?

Jak reklamovat vyúčtování energie?

Jak se bránit vysokým zálohám na elektřinu a plyn?

Pozor na zázračné krabičky slibující úsporu energie

Pozor na smlouvy uzavírané po telefonu

Jak se bránit smluvní pokutě od dodavatele energií?

Vyplatí se investice do solární elektrárny?

Tipy na snížení spotřeby energie v domácnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *