Jedna z nejzajímavějších soch Prahy 10 je Rychlost od Jiřího Nováka. Stojí trochu stranou ruchu velkoměsta ve Strašnicích před základní školou V Rybníčkách. Moderní dílo z umělé hmoty bylo instalováno roku 1961 spolu s otevřením tehdy nové školy. Sochař rázně uťal socrealistické šablonovité umění, které do té doby vládlo.

AKTUALIZACE: Plastika Rychlost byla renovována nákladem městské části Praha 10 během letošního podzimu. 

Jiří Novák (1922–2010) odstartoval sochou Rychlost své inovativní desetiletí, ve kterém začal experimentovat s plastem a skončil u kovu, schematické figury přeměnil v abstraktní témata a na konec své plastiky rozpohyboval.

V roce 1970 periodu svého největšího tvůrčího vzepětí uzavřel pohyblivou sochou Dálky na Novodvorské, která je považována za vrchol tohoto druhu sochařství.

Poctivá práce se vyplatila

Sochu Rychlost tvoří kovová kostra pokrytá polystyrenovou pryskyřicí. Nezdá se, že by tento materiál za více než půl století nahlodal zub času. Jiří Novák totiž uměl pracovat s jakýmkoliv materiálem, vyznal se v technologii jako žádný jeho kolega a byl pečlivý.

Naučil se to při studiu na UMPRUM, kde vystudoval sochařství, a před tím dostal základy na střední keramické škole. Obě instituce jsou totiž kromě samotného umění zaměřené na technologii a využití uměleckých děl.

Proto také mohl kromě tvorby svých moderně pojatých soch souběžně restaurovat a případně kopírovat barokní sousoší. Sekání do pískovce je při tom nejnáročnější sochařská disciplína. Stačí jedno špatné seknutí dlátem či úder kladivem a mnohaměsíční práce může být ztracena. Jako nejlepší z nejlepších v tomto oboru například dělal kopii Sna svaté Luitgardy od samotného Matiáše Bernarda Brauna na Karlově mostě – a za vynikající výsledek je mezi památkáři i sochaři velice oce??ován. Další desítky opravených soch si můžete prohlédnout v krajině Českého ráje.

INFO: Jiří Novák (Artlist) a Jiří Novák (Wikipedie)

 

 

SERI??L: Sochy v Praze 10

Novákova Rychlost v Rybníčkách

Vajíčko na Zahradním Městě

Tři Grácie na Slunečnici

Mozaiky v Chorvatské ulici na Vinohradech

Zvonička v Horních Měcholupech

Kamenné sochy z Afriky v Průhonicích

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *