škola V Rybníčkách

Jedna z nejzajímavějších soch Prahy 10 je Rychlost od Jiřího Nováka. Stojí trochu stranou ruchu velkoměsta ve Strašnicích před základní školou V Rybníčkách. Moderní dílo z umělé hmoty bylo instalováno roku 1961 spolu s otevřením tehdy nové školy. Sochař rázně uťal socrealistické šablonovité umění, které do té doby vládlo.

Sochu nazvanou Rychlost postavil Jiří Novák před Základní školou V Rybníčkách v Praze – Strašnicích. FOTO: Kuba Turek

Jiří Novák (1922–2010) odstartoval sochou Rychlost své inovativní desetiletí, ve kterém začal experimentovat s plastem a skončil u kovu, schematické figury přeměnil v abstraktní témata a na konec své plastiky rozpohyboval.

Rychlost Jiřího Nováka v Rybníčkách. FOTO: Kuba Turek

V roce 1970 periodu svého největšího tvůrčího vzepětí uzavřel pohyblivou sochou Dálky na Novodvorské, která je považována za vrchol tohoto druhu sochařství.

Socha nazvaná Dálky od Jiří Nováka na sídlišti Novodvorská v Praze je považována za nejlepší sídlištní sochařské dílo v Česku. FOTO: Kuba Turek

Poctivá práce se vyplatila

Sochu Rychlost tvoří kovová kostra pokrytá polystyrenovou pryskyřicí. Nezdá se, že by tento materiál za více než půl století nahlodal zub času. Jiří Novák totiž uměl pracovat s jakýmkoliv materiálem, vyznal se v technologii jako žádný jeho kolega a byl pečlivý.

Naučil se to při studiu na UMPRUM, kde vystudoval sochařství, a před tím dostal základy na střední keramické škole. Obě instituce jsou totiž kromě samotného umění zaměřené na technologii a využití uměleckých děl.

Proto také mohl kromě tvorby svých moderně pojatých soch souběžně restaurovat a případně kopírovat barokní sousoší. Sekání do pískovce je při tom nejnáročnější sochařská disciplína. Stačí jedno špatné seknutí dlátem či úder kladivem a mnohaměsíční práce může být ztracena. Jako nejlepší z nejlepších v tomto oboru například dělal kopii sochy Sen svaté Luitgardy od samotného Matiáše Bernarda Brauna na Karlově mostě – a za vynikající výsledek je mezi památkáři i sochaři velice oceňován. Další desítky opravených soch si můžete prohlédnout v krajině Českého ráje.

INFO: Jiří Novák (Artlist) a Jiří Novák (Wikipedie)

Sousoší Sen sv. Luitgardy na Karlově mostě. Matyáš Bernard Braun roku 1710 vytvořil nejkvalitnější umělecké dílo na mostě. Zobrazuje vidění slepé vlámské řeholnice. Kristus se k ní sklání z kříže a rukou ji tiskne, aby se napila krve z rány v jeho boku. FOTO: Zp – Wikimedia

SERIÁL: Sochy v Praze 10

Novákova Rychlost v Rybníčkách

Stuha na Zahradním Městě

Tři Grácie na Slunečnici

Oddych u polikliniky Malešice

Vzlety Valeriána Karouška

Mozaiky v Chorvatské ulici na Vinohradech

Zvonička v Horních Měcholupech

Kamenné sochy z Afriky v Průhonicích

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *