Vivo Hostivař a jízdní kola

Projeli jsme během minulého týdne dvakrát stejnou trasu pro cyklisty ze Zahradního Města přes Strašnice do Vršovic. Jestli tomu říká někdo z vedení Prahy 10 páteřní cyklotrasa, například Ivana Cabrnochová (Strana Zelených) odpovědná za cyklodopravu, tak už nevíme, co si máme o jeho duševním zdraví myslet. Nejprve jsme se hnali skrz úzké podjezdy pod tratí, potom jsme překonali několik složitých křižovatek v husté dopravě, riskantně objeli zablokované cyklopruhy a v úzkých ulicích za zády vezli kolonu nervozních aut.

U redakce DESÍTKA.cz ve Sněženkové ulici na Zahradním Městě nasedáme na dvě koloběžky pro dospělé. Ve dne nás otravuje množství aut, v noci zase máme obavy, aby nás někdo v autě nepřehlédl, i když vzadu nám blikají červená světla a dopředu míří bílé světlomety. Těch šest kilometrů byla spíš jízda hrůzy, než bezpečná a rychlá trasa skrz Prahu 10.

Po rovině jedeme rychlostí přibližně 20 km/h, z kopce dosáhneme na 50 km/h. Koloběžky jsou povinny stejně jako bicykly jezdit pouze po cyklostezkách a po ulicích, na chodníky s nimi nesmíme. 

Kudy jsme jeli a co jsme protrpěli

Ulicí V Korytech strmě sjíždíme pod tři viadukty. Tam se poprvé ukazuje, co nás čeká. Po rovině v úzkých podjezdech brzdíme auta, jejichž řidiči nás buď tlačí očima, abychom zrychlili naši cestovní dvacítku, nebo nás rizikově předjíždějí velmi těsně vedle řídítek.

To samé se odehraje na Průběžné ulici. Vede po ní jen levý úzký pruh, protože v pravém jsou zřízena parkovací místa. Auta nás nemohou předjet, jedeme z mírného kopce asi třicítkou. Je to nepříjemné pro nás i pro řidiče, ale jinudy cesta nevede.

Složitou křižovatku Průběžné ulice a V Olšinách zdoláme opatrně, abychom nespadli na tramvajových kolejích a dlažebních kostkách. Jako zkušení městští cyklisté necháváme okolo sebe svištět auta, tramvaje a autobusy, ale určitě to není zážitek pro každého.

Jezdit po Praze 10 na kole?

Pak už konečně najedeme na cyklopruh. Jako obvykle na několika místech stojí levné dodávky a drahé teréňáky. Objedeme je, ale problematické jsou dvě rozkopaná místa. Oba výkopy zabírají chodník a pravý pruh, levý pruh ještě k tomu zužují. Jedno je u Skansky a druhé před Teslou. Tady na dvou pruhové rovině jsou auta rozjetá a musejí brzdit na naši dvacítku.

Pak odbočíme na Moskevskou ulici a stoupáme až do uliček okolo Krymské. Tam už je to jiná káva – dláždění kočičími hlavami klouže a ještě k tomu z nás vytřásá duši. Po několikahodinovém jednání nás čeká stejná cesta nazpátek. To samé zopakujeme pozítří ve dne. Nic se na trase nezměnilo. Máte pořád chuť jezdit po Praze 10 na kole?

CYKLOPRUH VINOHRADSKÁ Nebojím se. Snad mě nezajedou!

CYKLOPRUH VRŠOVICKÁ Stále stejně nebezpečný jako na začátku

CYKLOPRUH ZÁBĚHLICKÁ Jedné noci v jednom městě

IVANA CABRNOCHOVÁ Jezděte na kole. Klidně v hustém provozu. Já s tím nic neudělám.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *