Olga Richterová

Dezinformátorka Nela Lisková musí místopředsedkyni Sněmovny Olze Richterové zaplatit 50 000 Kč za šíření nepravdivého příspěvku. Navíc se musí veřejně omluvit na svém facebookovém profilu.

Pravomocný rozsudek vynesl pražský městský soud po odvolání Nely Liskové. Olga Richterová, poslankyně zvolená v Praze 10, oznámila, že vysouzené peníze pošle na dobročinné účely.

Lhala o uprchlících a pirátce

Nela Lisková opakovaně sdílela roku 2019 na Facebooku nepravdivý příspěvek o tom, že Olga Richterová (Piráti) chce, aby Česko dalo uprchlíkům byty.

V příspěvku sdíleném Nelou Liskovou bylo spolu s fotografií Richterové uvedeno, že Richterová prohlásila, že Česko může v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim startovní byty pro mladé.

Nela Lisková sice nebyla autorkou příspěvku, ale šířila ho, aniž si tvrzení ověřila. Olga Richterová totiž nic takového nevyslovila ani nenapsala.

Olga Richterová
Olga Richterová. FOTO: Česká pirátská strana

Odvolací soud potvrdil značnou část rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1. Zrušil rozhodnutí, podle kterého měla Lisková Richterové zaslat podepsanou omluvu. Bylo by to nadbytečné ve chvíli, kdy musí omluvu zveřejnit. Řízení zastavil k odstranění některých příspěvků na Facebooku, protože již nejsou veřejně dostupné.

Nebezpečné lži

Olga Richterová podle svých slov čelila kvůli tomu útokům na sociální síti, včetně výhrůžek zabitím.

„Pokud jde o problematiku sdílení těchto hoaxů, těch evidentně nepravdivých informací, jako je to v tomto případě, tak myslíme, že je to někdy opravdu velmi nebezpečné. Vlastně ty stovky příspěvků, které jsme viděli, které tam umisťovali různí občané, z toho je evidentní, že to vyvolává velkou zášť, velkou nenávist a že to může být opravdu fyzicky nebezpečné a že se to opravdu může v tomto smyslu dotýkat osobně paní žalobkyně,“ uvedl předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

Ultralevicová dezinformátorka

Nela Lisková byla až do soudu přední postavou české dezinformační scény. Lhala na sociálních sítích především o kovidu, očkování a migraci. Vedla spolek Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky a vydávala se za honorární konzulku Doněcké oblasti na Ukrajině ovládané proruskými separatisty. Spolek byl v roce 2017 kvůli nezákonné činnosti zrušen soudem. Byla členkou ČSSD a později SPD.

DESÍTKA.cz: Dezinformátorka Lisková se nechce omluvit Richterové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *