BMW

Že ceny pohonných hmot vystoupaly do nečekaných výšin, není žádná novinka. A protože bez plné nádrže daleko nedojedete, je na čase najít způsob, jak jezdit a provozovat auto co nejlevněji.

Vysoké ceny benzínu a nafty v důsledku války na Ukrajině v současnosti zdražují jízdu. Pokud tomu přizpůsobíte styl jízdy a najdete si cenově vhodné povinné ručení, můžete ušetřit spoustu paliva a peněz.

Předvídavá jízda 

Ne neustále zrychlovat a brzdit, ale jízda s předvídavostí a využívání hybnosti za jízdy dělá jízdu ekonomičtější. Krátkodobé kolísání rychlosti můžete kompenzovat tím, že místo brzdění sundáte nohu z plynu a pak zase zrychlíte. Protože po každém řazení je nutné znovu sešlápnout plynový pedál – a to pokaždé stojí palivo.

Kdo dodržuje dostatečný odstup od vpředu jedoucího vozidla, jezdí nejen bezpečněji, ale také zdržuje brzdění a může využít brzdného účinku motoru. Při přibližování se k semaforu, například při rychlosti nad 40 km/h, je vhodné jednoduše sundat nohu z plynového pedálu bez vypínání spojky. Většina vozů je vybavena vypínáním přeběhu, které v této situaci uzavře přívod paliva.

Rychle přeřazujte a jezděte v nízkých otáčkách

Na dálnicích a venkovských silnicích platí: čím nižší otáčky motoru a otáčky, tím nižší spotřeba.

Švehlova autobus kamion
Autobus a kamion jedou po Švehlově ulici. FOTO: Kuba Turek

Spotřeba paliva, emise škodlivin a hlučnost závisí především na otáčkách motoru. Jízda na nejvyšší možný převodový stupeň je základním požadavkem pro úspornou jízdu. Platí tedy: Po nastartování rychle akcelerujte, co nejrychleji zařaďte vyšší rychlostní stupně a udržujte zvolenou rychlost při nízkých otáčkách motoru. I v městském provozu dokáže řidič dobře jet na pátý rychlostní stupeň (zhruba od 60 km/h), podřazování není nutné, pokud motor přijímá plyn bez cukání.

Najděte si vhodné pojištění auta

Dnes už pojišťovny nabízí tolik možných variant pojištění, že si mezi nimi vybere doslova každý. Nespoléhejte ale jen na jednu pojišťovnu. Pojištění auta je o tom, jaké pojistné podmínky pojišťovna nabízí. Proto si nechte srovnat nabídky od co nejvíce subjektů, abyste měli možnost si správně vybrat. 

Při delších zastávkách vypněte motor

Při zastavení na více než 30 sekund, například na železničním přejezdu, by měl být motor vypnutý, protože na volnoběh spotřebuje 0,8 až 1,5 litru paliva za hodinu. Výsledné emise škodlivin jsou navíc nepříjemné pro kolemjdoucí a znečišťují životní prostředí.

Vypněte nepoužívané žrouty energie, jako je klimatizace

Na spotřebu mají vliv i elektrické funkce vozu jako klimatizace, ovládání oken nebo vyhřívání zadního okna či sedadel. Čím větší proud musí alternátor generovat, tím větší je jeho odpor vůči otáčení. V důsledku toho musí spalovací motor k pohonu spotřebovávat větší výkon. Největším žroutem výkonu je klimatizace, která zvyšuje spotřebu v městském provozu až o 1,8 litru na 100 kilometrů. Pokud to není nutné, neměl by být spuštěn žádný spotřebič energie. I čerstvý vzduch stojí energii: Otevřená okna zhoršují proudění vzduchu a zvyšují spotřebu paliva.

Vyhněte se krátkým jízdám 

Pokud chcete ušetřit palivo, měli byste se vyhýbat krátkým jízdám. Důvod: Motor spotřebuje nejvíce paliva, když je studený. Průměrná spotřeba na prvních sto metrech může být až 30 litrů na 100 kilometrů a více. Optimální spotřeby paliva lze dosáhnout pouze tehdy, když motor dosáhne normální provozní teploty přibližně po čtyřech kilometrech.

Jak vidíte, na provozování auta se dá i dnes ušetřit. Stačí mít jen pár základních návyků při řízení a nepřeplácet své povinné ručení. Jen tím dokážete uspořit ročně pěkné tisíce korun. 

Vršovická a Otakarova ulice
Auto jede z Otakarovy do Vršovické ulice a míří pod železniční viadukt. FOTO: Kuba Turek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *