chytré hodinky Garmin

Na Desítce má premiéru reuse den

Reuse sobota na Desítce proběhne 11. června u Cíle na Zahradním Městě. Nabídne možnost vzájemné výměny věcí i bohatý doprovodný program.

Že téma odpadů nemůže být zábavné? Reuse sobota si klade za cíl přesvědčit návštěvníky o opaku! Pořádá ji organizace SWAP Prague ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Městskou částí Praha 10. Tato událost zastřešuje tříměsíční radniční kampaň s názvem „Desítka bez odpadů.“

„K důslednému třídění, snižování odpadů i jeho dalšímu využití občany motivujeme dlouhodobě a systematicky. Vloni jsme realizovali první velkou ´bezodpadovou´ kampaň, letos v dubnu na ni navázali iniciativou Desítka bez odpadů. Snažíme se při ní popularizovat chytrá řešení, jak předcházet nadprodukci odpadů, což jsou například kompostování nebo právě reuse, respektive swapy,“ říká Jana Komrsková (Piráti), která je ve vedení desáté městské části zodpovědná za oblast životního prostředí, a pod jejíž záštitou se Reuse sobota na Desítce koná.

Pod slovem „reuse“ se skrývá opětovné využití, a návštěvníci tak budou moci v sobotu na Zahradní Město přinášet věci, které už sice dosloužily jim, ale u nového majitele mohou znovu ožít. Konkrétně nábytek, oblečení, dekorativní předměty, nádobí, příbory, vybavení na zahradu nebo knihy či pokojovky. Věci mohou občané nosit v sobotu mezi 10:30 a 16:30, pořadatelky je u speciálního pultu přeberou a rozmístí na plochu, která začne postupně připomínat butik, s oblečením rozvěšeným na ramínkách.

Pro přímou výměnu takového „zboží“ mezi lidmi se vžil název „swap“. „Swapy to ale jen začíná. Chceme měnit vaše spotřební návyky směrem k udržitelnosti, což prospěje vaší peněžence, domácnosti a hlavně naší planetě,“ vzkazuje Lucie Poubová z neziskové organizace SWAP Prague. „Inspirovat vás budeme doprovodným programem, v kterém nechybí výstavy REUSE a Nazemi o textilním průmyslu, workshopy zaměřené na úpravy rozličných materiálů či kompostovací poradna,“ zve Lucie Poubová návštěvníky.

Na sobotním programu se podílí Městská knihovna v Praze a další sedmička organizací včetně Ekodomova, s nímž Desítka na poli ekologické osvěty dlouhodobě spolupracuje. Tito spolupořadatelé se postarají o případné nerozebrané předměty ze swapu. Akce se koná od 11 do 17 hodin a vstupné je dobrovolné. Kompletní výtěžek z něj půjde na lokální organizaci POINT 50+, která pomáhá seniorům.

SWAP Prague

Nezisková organizace, která učí zodpovědnějším návykům širokou veřejnost, svou komunitu i studenty středních škol. Její interaktivní eventy zahrnují swapy a bohatý doprovodný program s cirkulární ekonomikou v praxi. Swapy jsou v podání organizace o přímé výměně věcí navíc mezi lidmi, o sdílení, vzdělávání a setkávání. Zakladatelkami jsou Kristýna Holubová a Lucie Poubová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *