Koh-i-noor

Továrna Koh-i-noor ve Vršovicích končí. Budovu na křižovatce Moskevské a Vršovické prodává developerovi PSN, který v ní postaví byty.

Bílovec

Společnost Koh-i-noor Waldes totiž koupila továrnu Massag v Bílovci ve Slezsku a výrobu patentek, špendlíků a textilní galanterie přesune právě tam. Chystá se přesun strojů, poté fúze obou firem a nakonec změna názvu. Podrobnosti popisuje ředitel Petr Bohumínský v rozhovoru pro E15.

Z pražských Vršovic po více než sto letech odchází společnost Koh-i-Noor, kterou zde založil podnikatel Jindřich Waldes. Firma v Praze ponechá sklady, údržbu a vývoj, obchodní oddělení, ale bude to jinde, než v tradiční Kohinorce.

Končí také umělecká sbírka, kterou založil Jindřich Waldes. Podporu už nemůže očekávat ani Galerie Waldes a rozhoduje se o podpoře módních návrhářů. Podporovali jsme i menší galerii, ale všechno v možnostech současné společnosti.

České Budějovice

Kromě vršovického a v nejbližší budoucnosti bíloveckého Koh-i-nooru, existuje podnik stejného jména v Českých Budějovicích. Ten se specializuje na tužky, kreslící a psací potřeby. Nemají nic společného. Stalo se to tak, že na začátku 20. století využili název slavného diamantu Jindřich Waldes pro patentky a rodina Hartmundů pro tužky. Soudní spor o název mezi nim vypukl už mezi světovými válkami, ale zastavila ho nacistická a poté komunistická totalita. Spor se obnovil po privatizaci v devadesátých letech a dnes je vyřešen. Existují dvě nezávislé firmy s téměř shodným názvem.

Koh-i-noor na DESÍTKA.cz

Hru o Waldesovi doplní výstavy

Jak jsme hledali Waldesův diamant

Vršovické literální centrum Waldes

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *