Uhynulá lesní zvěř, ale i sražené kočky, psi nebo jiní živočichové jsou bohužel častým obrázkem podél silnic a ulic v Praze 10. Pomineme-li případný smutek ze ztráty domácího mazlíčka, zůstává před námi druhý problém – jak s uhynulým zvířetem naložit a kam ho nahlásit, pokud na něj narazíme třeba při procházce v přírodě. Možností je totiž hned několik.

Zvěřinu neodvážejte

V roce 2019 bylo u nás zaznamenáno více než 15 tisíc střetů vozidel se zvěří. Na v srpnu navíc vrcholí srnčí říje, během níž se běžně plachá zvěř vydává i do blízkosti silnic. Mnoho zvířat během léta také migruje za vodou, a proto hrozí srážka mnohem častěji než v jiných částech roku.

Co dělat, pokud se nehodě nevyhneme? Vždy je třeba zavolat policii, která nehodu prošetří, případně nahlásí příslušnému mysliveckému sdružení. Pozor, usmrcenou zvěř si nikdy neodvážejte – jejím sražením vzniká škoda na majetku právě dotčenému mysliveckému spolku a vy byste se dopustili přestupku, případně i krádeže.

Fotohláška. FOTO: Mobilní rozhlas

Na myslivecké sdružení se můžete obrátit i v případě, že během procházky v lese nebo na poli narazíte na uhynulou divokou zvěř nebo pytláckou past či otrávenou návnadu. Nemůžete-li dohledat, na jakém území se nacházíte, nahlaste nález na nejbližší obecní úřad. Zvěře ani návnady se nikdy nedotýkejte, pokud je ale třeba, můžete místo nálezu vyfotit a odeslat jako hlášení třeba přes některou mobilní aplikaci, které dnes používá velká část českých obcí.

Kdy oslovit městskou část

Volně žijící zvířata, která uhynou na území obce, řeší vždy příslušná obec, čili městská část Praha 10. Týká se to jak zaběhlých mazlíčků, tak i sražených či jinak usmrcených drobných živočichů.

Pokud na uhynulé zvíře narazíte třeba během procházky, nahlaste je vždy na obecní úřad, který zajistí odstranění. „V letních měsících a během dovolených může být problém se na obec dovolat, omezené bývají i úřední hodiny, což mnoho lidí odradí od aktivního řešení problému. Proto stále víc obcí volí formu komunikace přes aplikaci Mobilní Rozhlas – chytrý telefon má dnes už skoro každý a nahlásit přes něj sraženou zvěř, rozbitou lavičku nebo zaběhnutého mazlíčka je otázka chvilky. Navíc přes ni mohou lidé i odebírat důležité zprávy z obce a sami se dozvědět o mimořádných událostech,“ doplňuje Ondřej Švrček, zakladatel projektu Mobilní rozhlas.

Ondřej Švrček. FOTO: Mobilní rozhlas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *