Obchody jsou zahlcené respirátory, na první pohled vypadají totožně, ale řada z nich je nekvalitní, nemají jasný původ ani požadovanou certifikaci. Mezi množstvím výrobků se pohybují i respirátory s certifikací falešnou. A to nejen na pochybných e-shopech, ale i v kamenných obchodech či lékárnách.

Jasno je potřeba mít v označení, pro respirátory totiž existuje několik norem, které se k certifikaci používají. Označení KN95 nesou respirátory certifikované čínskou normou GB2626-2006, označení N95 respirátory s americkou normou NIOSH-42CFR84 a označení FFP2 a FFP3 respirátory certifikované evropskou normou EN 149+A1.

Evropská certifikace

Přestože jsou respirátory KN95 a N95 svojí účinností srovnatelné s třídou FFP2, je nutné, aby měly pro prodej v Evropské unii certifikát evropský. Zejména u čínských respirátorů totiž může být účinnost oproti deklarované pouze třetinová. „Respirátory prodávané v Česku i celé Evropské unii musí být certifikované pro EU, to znamená, že musí projít nezávislou zkouškou podle evropské normy. Každý prodávaný respirátor FFP2 tedy musí mít označení CE (výrobek certifikovaný), a EN 149 (splňuje evropskou normu),“ vysvětluje Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical, která se zabývá kromě výroby zdravotnického materiálu také dovozem respirátorů.

Respirátor FFP2. FOTO: Aspen.pr

Česká obchodní inspekce netoleruje prodej nelegálních respirátorů a v současné době věnuje mimořádnou pozornost výkonu dozoru nad dodáváním osobních ochranných prostředků dýchacích cest na trh. Rozpracováno je aktuálně zhruba 300 kontrol, při kterých se ověřuje např. správnost značení, či oprávněnost uvedení respirátorů na trh. Česká obchodní inspekce v této oblasti spolupracuje s Celní správou. V rámci této spolupráce od počátku roku vydala více než 50 závazných stanovisek týkajících se propuštění respirátorů do volného oběhu. Negativní stanovisko bylo vydáno v 39 případech na výrobky v celkovém objemu přes 11 milionů kusů.

Výrobce a země původu

Dalším kamenem úrazu je nejasný původ. Je potřeba všímat si, kdo je výrobcem a jaký je původ výrobku. Určitě se vyplatí dát přednost evropské nebo české kvalitě před pochybnými asijskými výrobky, které nemusí mít správnou účinnost. Může jít o padělky a jejich kvalita může být snížena i kvůli špatnému skladování či nevhodnému obalu. Každý kvalitní respirátor musí mít navíc návod v českém jazyce.

Objevují se šmejdské praktiky

Při nákupu na internetu je potřeba dát pozor na prodejce. „Zárukou je prověřený e-shop, který se prodejem zdravotnického materiálu zabývá již dlouhou dobu, a rozhodně nedoporučuji nakupovat na e-shopech, kde je na první pohled jasné, že byly narychlo vytvořeny jen pro účely přeprodeje nekvalitních výrobků. Takovým obchodům chybí historie, více recenzí a referencí, podrobnější informace o výrobcích a velmi nedokonale může působit i překlad do českého jazyka,“ vysvětluje Tomáš Mertlík.

Při nákupu v kamenných prodejnách je vhodné preferovat lékárny či prodejny se zdravotnickými potřebami, kde je možné původ i kvalitu respirátoru ověřit.

Pokud nechcete narazit na šmejdské praktiky, jako je nedodání zboží nebo dodání zboží, které nemá odpovídající kvalitu, je třeba zejména překontrolovat, kdo za daným e-shopem stojí. „V obchodních podmínkách musí být jasně uvedena společnost s identifikačním číslem a na webu musí být dostupné kontaktní údaje,“ uvedla Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Nejrizikovější jsou anonymní e-shopy, které jsou zcela bez kontaktních údajů, a těm je lepší se zcela vyhnout.“

Nano rouška. FOTO: Aspen.pr

Alternativní nano technologie

Vedle respirátorů FFP2, které zajišťují 94% ochranu proti virové a bakteriální nákaze, jsou vhodnou alternativou nanoroušky, jejichž výrobou se zabývá několik tuzemských firem. Například nanoroušky Batist Medical v minulých dnech získaly certifikát z laboratoře Nelson Labs v USA, který potvrzuje, že chrání nejen proti bakteriím, ale jejich virová filtrační účinnost je 99,8 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *