epos257

Kniha Epos 257.

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Kde bydlí, čím se zabývají, o čem sní? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava v Muzeu hlavního města Prahy představuje ode dneška jedno takové místo v Praze 10 na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora. Příběh Dýmové hory zaznamenal umělec EPOS 257. 

Nejdříve jej fascinovala vizualita a organičnost míst na geografickém i mentálním okraji, poté se začal zajímat o to, kdo a jak je obývá.

Umění a výzkum komunity

Výstupy jeho dlouhodobého výzkumu se pohybují od užití muzeální prezentace materiálních artefaktů jinak vytěsněné reality současné chudoby až po rovinu sociálních intervencí.

Výstava je uměleckým projektem autora skrývajícího se pod pseudonymem EPOS 257, který Dýmovou horu přibližuje v několika navazujících kapitolách. Kombinuje faktografické údaje, objekty přibližující fungování bezdomoveckých komunit, fotografie, dokumentární film, ale zachycuje i subjektivní rovinu legend a mýtů, jež se k Dýmové hoře váží.

Výstava vrcholí projektem kamenného pomníku Dýmové hory, který autor spolu s Marcelem, bývalým obyvatelem tohoto místa, v podmínkách bezdomoveckého života vytvořil.

Výstava je otevřená od 17. dubna do 30. prosince v budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *