kapsa kalhoty peníze

Od prosince roku 2016 je účinný nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zcela nahradil jeho předešlou verzi. Naštěstí byla se starým zákonem zrušena i spousta nástrojů a postupů, které mohly úvěrové společnosti v minulosti nekale využívat při vymáhání dluhů. A vydělávat na nich neuvěřitelné částky. Jednou ze zrušených praktik jsou i malé půjčky na směnku. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru má několik částí

Jak už jsme zmínili, spotřebitelské úvěry u nás upravuje zcela nový zákon o spotřebitelském úvěru. Má číslo 257/2016 Sb. a nese název Zákon o spotřebitelském úvěru. Je rozdělen do čtrnácti částí, přičemž některé části jsou děleny do takzvaných hlav. A hlavy pak na jednotlivé paragrafy s jejich odstavci a písmeny.

Na první pohled to vypadá složitě. Ale když do zákona nahlédneme, tak zjistíme, že jde o poměrně logické i přehledné dělení jinak velmi dlouhého textu. Části, hlavy, paragrafy i odstavce a písmenka slouží ke snadnější orientaci v zákoně, ale i k jeho citování a samozřejmě k aplikaci.

Vyloučení použití půjčky na směnku je stanoveno v sedmé a osmé části zákona

Směnkami (a šeky) se zákon o spotřebitelském úvěru zabývá převážně v části sedmé nazvané „Smlouva o spotřebitelském úvěru“ a v části osmé s názvem „Smlouva o zprostředkování spotřebitelského úvěru“. Konkrétně je vyloučení směnky a šeku zaneseno v paragrafu číslo 112, dále v paragrafu 128, u obou pod názvem „Vyloučení použití směnky nebo šeku“.

Zákon hovoří v odstavci 1 paragrafu 112 následovně: „Ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru nelze použít směnku nebo šek.“ Odpovědnost za případné použití směnky nebo šeku je zákonem zcela jasně namířena na poskytovatele a zprostředkovatele půjčky, protože v odstavci 3 paragrafu 112 stanoví, že: „Poskytovatel a zprostředkovatel společně a nerozdílně nahradí spotřebiteli škodu způsobenou porušením tohoto zákazu.“

Máte půjčku v kapse? Nezapomněli jste, že peníze budete muset vrátit? ILUSTRAČNÍ FOTO: Maloja

V paragrafu 128 jde v podstatě o to samé, jen je zákaz směřován pouze ke zprostředkovateli spotřebitelského úvěru. Ustanovení o náhradě škody je stejné – kdo použije směnku, musí zaplatit všechny škody tímto krokem způsobené. Otázkou je, jak úspěšné by bylo soudní vymáhání této škody. Porušení zákazu je v zákoně stanoveno jako přestupek.

Výjimka pro půjčky na směnku se najde, ale slouží pouze k bydlení

V odstavci 2 paragrafu 112 je stanovena i výjimka pro použití směnek. Týkají se však pouze a jedině spotřebitelského úvěru na bydlení, u kterého krátkodobě nelze půjčku zajistit zástavou nemovitosti. Ale pozor, směnka nesmí být na řad.

Věřitel (úvěrová společnost) je podle tohoto ustanovení také povinen vrátit spotřebiteli směnku neprodleně po zajištění spotřebitelského úvěru na bydlení (hypotéky) zástavním právem.

Comments

  1. Chcete veškeré informace o půjčce na směnku? Navštivte náš web, kde získáte veškeré potřebné informace, včetně toho, čeho se v případě takové půjčky vyvarovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *