Bohemians 1905

Dlouholetý boj o peníze za stadion Bohemians 1905 skončil. Katastrální úřad potvrdil, že majitelem Ďolíčku se stalo hlavní město Praha. Fotbalový klub podepíše s městem desetiletý nájem a každý rok bude platit 1,5 milionu korun.

Původně chtěla Ďolíček získat Zátoka Sviní alias radnice Prahy 10 a hodlala za něj kromě peněz nabídnout také vedlejší pozemek, kde je dnes parkoviště. Nakonec hlavní město Praha koupilo stadion za 121,1 milionu korun.

Příběh s přeprodaným stadionem se odehrál přibližně takto:

Sparta vyhazuje svého fotbalistu Dalibora Lacinu a ten se načas uchytí v Bohemce. V klubu, který se pyšní pověstí nejvíce zkorumpovaných funkcionářů, se rychle zorientuje. Manipulace a manévrování v rámci Tělovýchovné jednoty Bohemians mu jde dobře a to mu umožní roku 1993 koupit klub i stadion. Roku 1996 je prodává Pavlu Švarcovi. To se píše rok 1996. Ten z klubu během pár dalších let vyvede do své kapsy 56 milionů korun. Je za to souzen a dostane jen podmínku. Soudkyně podotýká, že zpronevěru umožnila absolutní nečinnost představenstva, ve kterém zasedal trenér Vlastimil Petržela, a dozorčí rady, v níž zasedal legendární hráč Antonín Panenka.

Roku 2005 Pavel Švarc nezaplatí směnku a Bohemka propadne Michalu Vejsadovi. Přesto klub skončí v konkurzu. Nastává právní a ekonomická motanice, ve které figurují nejméně tři kluby Bohemians, fanklub, fotbalový svaz a nejasné podnikatelské struktury. Z ní se nakonec vynořuje znovu Pavel Švarc, prodává stadion firmě Bohemians Real a stává se jejím akcionářem. Následně všechny akcie Realu kupuje nastrčený právník Lukáš Eichinger, který je formálním majitelem stadionu dodnes. Skutečným vlastníkem je nejspíš Dalibor Lacina, který před dvě desítkami let svrhl Bohemku do ekonomické propasti.

Pak následují nechutné tahanice, se kterými se vytasí mnozí politici z Prahy 10 do médií – především Radmila Kleslová (StB, ČSSD, ANO), Bohumil Zoufalík (ODS, nezávislý), Ivana Cabrnochová (Zelení) a Tomáš Pek (TOP 09). Nakonec do této záležitosti řízne pražský Magistrát a hlavní město Ďolíček koupí do svého vlastnictví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *