kostel Čechovo nmstí

I když třeba bydlíte v Praze 10 odjakživa, určitě o ní nevíte všechno. Možná si to ani nedokážete představit, ale někde kolem je parčík, do kterého jste ještě nezabloudili, anebo kostel s historií, která vám otevře dveře do úplně jiné Prahy 10.

Text: Alexandra Udovenko

Věděli jste například, že označení Praha 10 existuje již od roku 1949? Označení tohoto obvodu jako Praha XX, ne však arabskými, ale římskými číslicemi, však vzniklo již dva roky před tím, a to přesně 14. listopadu 1947.

Věděli jste třeba, že nejstarší kostel v Praze 10 je z 12. století? A víte který to je? Pojďme se tedy spolu podívat na zajímavá zákoutí Prahy 10, ať už je znáte, nebo ne.

Kostel Narození Panny Marie

Začněme právě tím kostelíkem z 12. století –  stojí přesně mezí Hamerským rybníkem a tokem Botiče. Pokud vás to ještě nenapadlo, vězte, že je to kostel Narození Panny Marie. Tato nádherná kulturní památka České republiky byla několikrát přestavěna, naposledy v 19. století, kdy do ní udeřil blesk a její věž musela být nahrazena novou v pseudorománském stylu. Vzhledem k tomu, že se kostel Narození Panny Marie nachází mezi rybníkem a potokem, můžete se, poté, co se pokocháte jeho krásou, projít po nedalekém parku a odpočinout si u vody.

Poker v kasinech

Některé části Prahy 10 se zase stanou zajímavějšími, když se v Praze děje něco speciálního. V tomto obvodu například existuje více jak tucet podniků, jejichž součástí jsou kasina, v nichž se můžete naučit něco nového – třeba jak si zahrát poker. V prosinci budou tato místa mnohem atraktivnější, protože koncem tohoto roku se v Praze bude konat světoznámý PokerStars Championship s účastí lidí z celého světa. Takovéto podniky však můžou být zajímavou změnou vaší rutiny i mimo sezónu.

Hrnčířská kavárna Maluj

Nikdy také nevíte, co skrývají kavárny Prahy 10. V Kavárně Maluj si nejen posedíte u kávy, čaje nebo vína, můžete si i ozdobit vlastní hrníček či talířek. Pokud máte zájem naučit se více o hrnčířství a keramice, není na škodu domluvit si hodiny točení na hrnčířském kruhu. Můžete si taky klidně jen zajít na kávu s kamarádkou a podívat se na výtvory ostatních. Když se budete toulat ulicemi, nezapome??te, že je možné navštívit bezpočet prodejních galerií a podívat se kolem. Kdo by se nechtěl seznámit s díly umělců z blízka i z dáli.

Procházky nazdařbůh

Pokud přemýšlíte o tom, jak nejlépe poznat Prahu 10, potom je dobré pořádně si zavázat boty, vyrazit na delší procházku a jen tak bloudit ulicemi. Spousty nádherných budov, náhodných uměleckých projektů, anebo třeba nádherných stoletých stromů najdete, jenom pokud se na chvíli ztratíte a pak se zase najdete.

Některé stromy v Praze 10 jsou dech beroucí, že jsou zapsány v databázi významných pražských stromů. V Heroldových sadech například najdete Heroldovu lípu zasazenou na paměť Josefa Herolda, bývalého starosty, díky němuž byla obec Vršovice povýšena na městys. Tato lípa velkolistá byla vysazena 9. května 1908, je tedy stará přes sto let a v obvodu měří skoro dva metry.

Na Zahradním Městě se zase tyčí Lípa Svobody zasazená roku 1968 nájemníky nedalekého domu. I když má tato lípa srdčitá jenom 50 let, v obvodu měří více než metr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *