stetina-jaromir-nahled

Jaromír Štětina.

Na europoslance za Prahu 10 Jaromíra Štětinu vydal ??zerbejdžán mezinárodní zatykač. Spolu s dalšími dvěma členy Evropského parlamentu jej viní z toho, že se v pondělí zúčastnil jako pozorovatel neuznávaného referenda v separatistickém Náhorním Karabachu. „Proti evropským poslancům bylo zahájeno trestní stíhání podle odpovídajících paragrafů ázerbájdžánského trestního zákoníku za opakovaný nezákonný vstup na okupované území ??zerbájdžánu,“ uvedla podle zpravodajského serveru Kavkasia.net generální prokuratura.

Čtěte recenzi Štětinovy knihy: Brutalita moci

Jaromír Štětina (1943) je novinář, spisovatel, vodák a horolezec, pravicový politik. Pracoval jako válečný reportér v oblastech bývalého Sovětského svazu před i po jeho rozpadu.

V roce 2004 byl jako nestraník zvolen do Senátu v Praze 10 za Stranu zelených a roce 2010 mandát obhájil za TOP 09. V roce 2014 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu.

??zerbájdžán je největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu. Náhorní Karabach je ovládán Arménií od konce Náhorno-Karabašské války v roce 1994.

V prezidentských volbách v ??zerbejdžánu roku 1993 zvítězil úřadující prezident Hejdar Alijev. Před smrtí roku 2003 jmenoval svého syna Ilhama Alijeva předsedou vlády a ten byl ještě v témže roce zvolen prezidentem. Vládne dodnes na základě ústavní změny, přijaté v referendu, že může být volen doživotně. Opozice označila hlasování za zmanipulované. Země porušuje lidská práva, opoziční novináři jsou vězněni a fyzicky napadáni, několik jich bylo zavražděno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *