Zpráva koalice VLASTA o aktuálních politických jednáních: Koalice VLASTA navrhla v únoru ostatním zastupitelům průhlednější projednávání důležitých investic a veřejných zakázek. Zatím narazila. Cestu z politického bezvládí ale hledáme dál. Jde přitom o hodně. Mimo jiné o léta odkládanou rekonstrukci polikliniky v Malešicích.

Co mají společného konfliktní oprava sídla úřadu, sporná zakázka na IT služby pro úřad Prahy 10, léta zamrzlá rekonstrukce malešické polikliniky nebo neprůhledné opravy základních a mateřských škol? Ano, jsou to velké investice Prahy 10. Investice potřebné, ale zaparkované: dlouhá léta nerealizované nebo opakovaně narážející na nesouhlasné argumenty zastupitelů.

Koalice VLASTA proto v únoru navrhla zřízení výboru pro investice, veřejné zakázky a rozvoj Prahy 10. Přístup koalice VLASTA shrnuje Lucie Sedmihradská, nová zastupitelka a expertka na rozpočtový proces obcí: „Hledáme dobrá řešení pro naši obec. Taková, která můžou občané snadno kontrolovat. A odpovědnost neznamená jen bránit nehospodárnému nakládání s finančními prostředky, ale také hledat způsob, jak investovat do potřebných věcí.“

Co by měl nový výbor na starosti, přibližuje lidovecký zastupitel VLASTY Pavel Mareš: „Výbor, který je veřejně přístupný, by všechny důležité zakázky a investice podrobně projednával už ve fázi zrodu, a ne až na poslední chvíli, kdy už je všechno upečeno. Jeho činnost by se nepřekrývala s činností jiných výborů a komisí. Projednání by bylo vstřícné i k úředníkům a složení výboru by spravedlivě odráželo výsledky voleb.“ Záměr koalice VLASTA v prvé fázi podpořila nezařazená zastupitelka Jana Komrsková, dále sociální demokraté, zelení, komunisté a s výhradou, že je nutno návrh zpřesnit, také Nezávislí pro Prahu 10. Nabídku ústy Radmily Kleslové ignoroval klub ANO 2011. Výhrady ústící v prozatímní odmítnutí celé myšlenky přednesli představitelé stran TOP 09 a ODS. Nadpoloviční většinu zastupitelů tedy návrh zatím nezískal.

Výbor zatím nevznikne, což je škoda. Hodnotíme to jako známku prohlubujícího se bezvládí v Praze 10: neodpovědnost zatím vítězí nad odpovědností. Byli jsme připravení na demokratickou diskusi i na úpravy našeho návrhu. Naším jediným cílem je zpřehlednit a zprůhlednit proces zadávání veřejných zakázek a rozhodování o důležitých stavbách a projektech Prahy 10. Usnadnilo by to i tvorbu dobrého rozpočtu. První pokus byl sice zmařen, ale doufáme, že druhý nebo třetí pokus dostane šanci. Dáme tomu tolik energie, kolik bude potřeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *