volby-senat2014-babis-nahled

Volili jste Babiše a Kleslovou? Doufáme, že jste si předem spočítali, o kolik peněz vás oberou. ILUSTRAČNÍ FOTO: Kuba Turek

Kdo uvěřil, že Andrej Babiš (StB, ANO), potažmo Agrofert a potažmo ANO, bude řídit stát jako firmu, může být spokojen. Babišovo politické křídlo zařídilo, aby se nevědělo nic o kšeftech Babišových podniků se státem. Jedná se především o tři miliardy dotací, které každoročně vydojí pro sebe, a obrovské obchody se státem a státními firmami v objemu miliard korun. Druhá žena ANO je starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (StB, ČSSD, ANO). 

Poslanci hlasovali o zákonu, který mnozí včetně ANO slíbili podpořit již před dvěma lety. Jde o povinné zveřej??ování smluv úřadů s firmami v centrální databázi. Poslanci ANO a ČSSD teď protlačili strašidelné výjimky z povinného zveřej??ování smluv:

Chcete vidět na Agrofert a ANO? Tůůůůůdle!

Nemá se vztahovat na vybrané korporace, které čerpají dotace. Ruka zákona nedosáhne na neprůhledné požírače veřejných peněz, jako jsou například ČEZ, Poslanecká sněmovna, Senát, Kancelář prezidenta republiky, politické strany a malé obce. Smlouvy nebudou muset zveřej??ovat také nestátní neziskové organizace s dotacemi nad 2 miliony korun.

(OPRAVA: Původně jsme uvedli formulaci, která mohla uvést čtenáře v omyl. Uvedli jsme, že zatajování se přímo týká holdingu Agrofert. Ve skutečnosti se utajování týká pouze soukromých smluv a smluv s firmami, které jsou utajeny. Agrofertu se to tedy týká nepřímo, pokud má smlouvy a finanční plnění například s ČEZ, malými obcemi, politickými stranami a dalšími utajovanými organizacemi, které určili poslanci.)  

Jak zaparkovat zákon, který nám nevoní?

Co si odhlasovali poslanci, teď budou muset schválit nebo odmítnout senátoři a nakonec podepsal či nepodepsat prezident.

V Česku se schvaluje tento zákon už více než tři roky. Na Slovensku byl podobný zákon přijatý za tři měsíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *