justicni-areal-micanky-003-nahled

Zloději se soudů a policistů příliš nebojí. Nemají proč. (Justiční palác Míčánky.) ILUSTRAČNÍ FOTO: Mates

Tisková zpráva Úřadu městské části Praha 10: Policisté zveřejnili statistiky trestných činů spáchaných na území desáté městské části během prvních třech měsíců letošního roku. Výsledek je pozitivní. Oproti minulému roku totiž rapidně klesl počet případů vloupání i krádeží. Mírně stoupl pouze počet dopravních nehod.

V lednu, únoru a březnu policisté zaznamenali celkem 1370 trestných činů, z toho téměř 16 % muži zákona úspěšně objasnili. Minulý rok muži zákona touto dobou napočítali o 418 trestných činů více. Ubylo případu vykradených aut, klesl počet vloupání do rodinných domů a méně se činili také kapsáři. O dvě stě případů méně oproti minulému roku je také v kolonce zaznamenávající krádeže aut. Naopak lehce stoupl počet dopravních nehod, kterých se od začátku roku stalo 348.

„Trend se snižující se, což je pro občany určitě pozitivní. Nicméně stále nejvíce páchanou trestnou činností na území Městské části Praha 10 dle druhu je majetková kriminalita, a to hlavně krádeže věcí z motorových vozidel a krádeže vozidel,“ říká ředitelka místního obvodního ředitelství Renáta Havlíková. 

Podle ředitelky Havlíkové mají na snížení kriminality velký podíl bezpečnostní akce. Některý z nich policie pořádá ve spolupráci s úředníky radnice na Praze 10. Tento týden se například konala akce s názvem Dynamo, kterou iniciovala starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.

KOMENT???? DESÍTKA.cz: Statistika je svině. Hloupým lidem lze pomocí přesně sečtených čísel nakecat téměř cokoliv. Právě se o to pokouší výše uvedenou tiskovou zprávou vedení radnice Prahy 10 pod vedením ANO. 

Konkrétně tato policejní statistika, ze které starostka estébačka Radmila Kleslová dedukuje, jak se snižuje počet trestných činů v Praze 10, a dokonce že na tom má svůj podíl, vypovídá o něčem úplně jiném! Zachycuje pouze, kolik trestných činů a přečinů lidé v Praze 10 nahlásili a s velkou mírou nejistoty také, kolik jich bylo vařešeno. Tato čísla mírně klesají v celé České republice už několik let. Důvodem ovšem není lepší práce policie nebo dokonce volených orgánů v obcích, ale pouze snížený počet hlášení od občanů. 

To má více důvodů. Podle pojišťovacích expertů se zdá, že jsou dva hlavní. Prvním důvodem jsou lety upřes??ované pojistky (čím přesněji si lidé pojistí jednotlivé typy událostí, tím méně platí za pojistku, ale tím také kryjí méně svých rizik) a s tím související nezájem hlásit policistům krádeže a havárie, které nejsou kryté pojistkami, nebo mají příliš vysokou spoluúčast oproti plnění od pojišťovny. 

Druhým hlavním důvodem je neschopnost městské i státní policie najít zločince, zabavit jim ukradené věci, a neschopnost soudů tyto zločince potrestat a hlavně z nich dostat pro oběti trestných činů náhrady škod. Jednoduše řečeno: Když občané vědí, že s velkou pravděpodobností své ukradené věci nikdy neuvidí a náhrady škody se nedomůžou, nebudou si dělat starosti s výslechy, svědčením a papírováním na policii ani u soudu.

Čtěte k tématu krádeže:

GLOSA: Čemu se kdo diví?

Tomáš Vacek opustil rozkradený Obecní dům a je na radnici

Nejvíc aut se ukradlo v Praze 10 a Praze 4

Kradlo se, krade se a krást se bude

Šťastný a veselý, sráči zlodějský!

Ukradené kolo a pojištění domácnosti

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *