Kam s posekanou trávou či shrabaným listím? Dilema, které řeší majitelé zahrad téměř každý den. Radnice Prahy 10 proto zažádá ministerstvo životního prostředí o dotaci na kompostéry, které hodlá rozdat obyvatelům rodinných domků, ale i bytovek s vnitrobloky, dále školám a školkám. Kompostéry zdarma podle starostky Radmily Kleslové (ANO) lidem ulehčí práci a zároveň ubude biologického odpadu. „Šikovní zahrádkáři navíc dokáží kompost dále využívat. Zároveň doufáme, že ubude černých skládek. Tím, že budou kompostéry i ve školách, se mohou o správném přístupu k bioodpadu dozvědět i malé děti,“ plánuje starostka. Radnice navíc počítá s osvětou mezi obyvateli.

Desátá městská část plánuje pořídit 700 kusů kompostérů o objemu sedmi set litrů, které jsou vyrobeny z recyklovaného plastu, mají boční dvířka pro odebírání hotového kompostu a ventil pro regulaci přístupu vzduchu. Radnici projekt vyjde na přibližně 210 tisíc korun, zbytek doplatí ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Občané dostanou kompostér kvůli formálním požadavkům na pět let do zápůjčky, po pěti letech přejde do jejich vlastnictví.

Kompostéry jsou plastové bedny, které jsou bez dna kvůli volnému styku s půdou a přístupu mikroorganismům, červů a žížal. Jsou opatřeny víkem s ventilem pro regulaci přístupu vzduchu, bočními dvířky pro vyjímání kompostu a otvory sloužícími k provzdušňování. Jejich ceny pro domácí použití se pohybují okolo tisíce korun za jeden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *