vrsovickyzamecek-rekonstruovany-nahled

Pobočné ocenění Stavba roku převzal starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík za záchranu a rekonstrukci Vršovického zámečku. „Tato cena dle mého názoru je ohodnocení několikaletého úsilí a práce mnoha lidi z naší radnice, kteří velice dobře zvládli tento nelehký úkol a tuto vršovickou dominantu zachránili pro budoucí generace,“ uvedl bezprostředně po převzetí ceny minulý týden starosta. Mezi patnáct finalistů, o jejichž pořadí se teprve bude rozhodovat, se však žádná stavba z Prahy 10 neprobojovala.

Foto: VitVit www.wikimedia.com a Kuba Turek redakce@horydoly.cz

Ocenění Stavba roku získala Praha 10 od Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánován jako zvláštní ocenění za územní plánování veřejného prostoru.

Virtuální prohlídka Vršovického zámečku: www.praha10.cz/zamecek

Vršovický zámeček byl původně postavený jako manufaktura na výrobu hedvábí, později sloužil jako budova radnice. Dlouhá léta chátral a teprve teď prošel náročnou rekonstrukcí. Nyní slouží jako sociální zařízení pro seniory s kapacitou 75 lůžek. Součástí zámečku je reprezentativní obřadní sí?? a altánek pro venkovní svatební obřady. Vršovický zámeček je součástí městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov a Vršovice.

Historie zámečku – zámek to nikdy nebyl!

Na místě Vršovického zámečku byla Štočkovská vinice a viniční usedlost Špendlíkářka daleko za pražskými hradbami. Po roce 1770 obnovil staré morušové sady a vysadil nové od Ko??ské brány (dnes horní část Václavského náměstí) přes Vinohrady k Vršovicím Lombarďan Giuseppe Rangheri. Jeho syn Enrico Rangheri po roce 1840 postavil chovnou stanici bource morušového a továrnu na výrobu hedvábí na místě Špendlíkářky.

Hedvábnictví po jeho smrti zkrachovalo a roku 1882 koupila Rangherku obec Vršovice. Roku 1899 ji přestavěla do honosné novorenesanční podoby, jak ji známe dnes. Od té doby se budově začalo říkat Vršovický zámeček. Morušový sad byl vykácen a na jeho místě jsou dnes Heroldovy sady.

Postupně zde sídlila škola, vystřídalo se několik úřadů včetně radnice Prahy 10. V 80. letech minulého století zbyla pouze obřadní sí?? a zbytek zabíraly různé sklady. Od letoška slouží po velké rekonstrukci jako domov seniorů a také pro reprezentační akce Prahy 10.

Vršovický zámeček během rekonstrukce:

vrsovickyzamecek-2012

Prohlédněte si fotoalbum z rekonstrukce zámečku.

DESÍTKA.cz: Čtěte více o Vršovickém zámečku

Tomáš Vacek opustil rozkradený Obecní dům a ocitnul se na naší radnici

Varování pro občany: politici chtějí další peníze

Vršovický zámeček a mateřská školka na Sychrově chtějí být stavbami roku

Zobrazit místo Budovy Praha 10 na větší mapě

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *