To je úžasné… Radnice sází stromečky za každé narozené miminko. Praha 10 je město stromů, protože vloni skončila stejně nazvaná radniční kampaň. Jenže jak je to ve skutečnosti? Na jedné straně padla krásná lípa v Mrštíkově ulici a na druhé straně zarůstají veřejná prostranství i soukromé zahrady náletovým křovím. O parky, které by potřebovaly kácení jako sůl, se nikdo pořádně nestará. Místo razantního průklestu se jen sekají trávníky.

Příkladem hlouposti je sázení boroviček za každé narozené dítě ve svahu v Záběhlicích. Proč?

Jižní suchý svah na sídlišti Mládežnická klesá od terénní hrany Zahradního Města dolů k Botiči do Záběhlic. Horní vrstvu půdy strhly již v 80. letech stavební stroje při výstavbě paneláků, zbytek splavily z nevyspádovaného terénu během pár let deště. Obnažila se tak břidlicová skála, na které rostou jen trnky, šípky a náletové dřeviny.

V posledních dvaceti letech radnice pod vedením ODS už dvakrát zaplatila pokusy o zalesnění. Každý zahradník nebo i jen zahrádkář tehdy věděl, že to bylo odsouzeno k nezdaru. V lepším případě! V horším případě si myslel, že to byla jen malá domů spřátelené firmě, která nasázela stromky do jílu a břidlice. Samozřejmě všechny během jednoho až dvou let uschly a chcíply.

Teď tedy probíhá třetí pokus. Borovičky mají na sobě přivázané visačky a některé zatím rostou. Část jich už chcíplo stejně jako jejich předchůdci, ale několik jich žije nadále. Každý zahradník i zahrádkář ovšem tuší, co se s nimi stane. Za pár let přerostou přijatelnou velikost, začnou stínit okna bytů a také budou dělat nepořádek. K tomu zničí půdu pod sebou, protože opadané jehličí zakyselí terén tak, že tam dlouhá léta nic neporoste.

Borovice za narozen dítě na Zahradním Městě naštěstí za dva roky chcípla. FOTO: Kuba Turek

Proč se tedy sází? Protože borovice má levné sazenice, rychle roste a když chcípne, tak si toho nikdo ani nevšimne. A při tom se Zelení mohou chlubit, že ozeleňují Prahu 10, a občanští i sociální demokraté se mohou zaklínat péčí o životní prostředí, která je vidět.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *