mrstikova-lipa48-nahled

Scéna jako z ruského filmu se odehrála ve vilové čtvrti u Strašnické v Praze 10. V sobotu v osm hodin večer přijíždí do parku v Mrštíkově ulici auto. Pod rouškou tmy z někoho vyskakují mladíci, startují motorovou pilu a vyřezávají do zdravé lípy velký klín. Místní lidé volají policii, která sice za čtvrt hodiny přijíždí, ale nezvané dřevorubce při řinu nechytí.

Noční akcí vyvrcholil spor developera CC Development, který chce v parčíku stavět objemný dům, a občanského sdružení Útulné Strašnice, které požaduje, aby nechal mohutný strom nechat stát. Mladíci místním lidem řekli, ještě než odjeli, že je poslal developer.

mrstikova-lipa40-nahled

Lípa byla navržena k ochraně a zárove?? probíhalo úřední řízení, zda může být skácena. Ani jeden proces dosud neskončil.

lipamrstikova-drevorubec-nahled

Lípa byla dřevorubci developera CC Development tak poškozena, že musel být v sobotu ráno skácena za státní peníze. Přijeli hasiči s plošinou a policisté uzavřeli ulici. Poté byla lípa skácena. Developer tedy ještě ušetřil.

mrstikova-lipa1-nahled

 

mrstikova-lipa2-nahled

Místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (Strana Zelených) podala podle svých slov trestní oznámení na neznámé pachatele, kteří poškodili lípu v parku Mrštíkova u stanice metra Strašnická.

mrstikova-lipa25-nahled

Přečtěte si debatu, která se rozvinula na jejím facebookovém profilu:

Ivana Cabrnochová: Pozemek v severozápadní části parku vlastní soukromá firma, která zde dlouhodobě připravuje výstavbu bytového domu. V jejich záměrech jim však překážel právě strom, který byl nyní poškozen. Budu žádat, aby policie prověřila případnou souvislost mezi pokácením stromu a záměrem na výstavbu domu. Zárove?? chci poděkovat strašnickým občanům, kteří dokázali rychle zareagovat a tento čin včetně pachatelů fotograficky zdokumentovali.

Kuba Turek: Mohu se zeptat, paní místostarostko, proč podáváte trestní oznámení a ne rovnou žalobu? Žaloby je přece rychlejší a efektivnější nástroj, který vede k jasnému cíli. Navíc by v ní radnice mohla požadovat nejen zaplacené nějaké pokuty, ale také cenu stromu navýšenou o společenskou a přírodní hodnotu, a zárove?? vysazení nového dospělého stromu na stejném místě.

Ivana Cabrnochová: Občané ty osoby vyfotografovali, ale nepodařilo se jim je zadržet do příjezdu policie. Totožnost těch pachatelů v tuto chvíli není známá. Jinak plně souhlasím s vaší poslední větou.

Kuba Turek: Nejsem právník, ale ti chlapi jednoznačně řekli, že to dělali pro developera a podle jeho příkazů. Svědci to slyšeli. To by mělo na žalobu stačit, podle mého laického úsudku a zkušeností od soudů.

Milan Mraček: Došlo k poškození veřejného zájmu s intenzitou, která by mohla nasvědčovat tomu, že se stal trestný čin. Poté je nutné podat trestní oznámení (na policii či státním zastupitelství). Ti mají v podstatě 3 možnosti – dojdou k tomu, že se jedná o TČ, bude následovat obžaloba od státního zástupce, či dospějí k tomu, že čin nemá intenzitu TČ a pak vše předají MČ k projednání přestupku, či zjistí, že se nic nestalo a pak odloží. Žalobou se domáhá jeden subjekt na druhém nějakého konání/plnění/nekonání atp., avšak v daném případě bylo správné postupovat tak, jak se stalo.

Kuba Turek: Pane Mračku, škoda se přece jasně stala občanům Prahy 10. A ty zastupuje zastupitelstvo a jeho vedení. Zda se při tom stal i trestný čin, je samozřejmě také důležité vyšetřit. Jeho vyšetření a odsouzení viníka ovšem bude trvat daleko déle než majetkoprávní žaloba a je pravděpodobné, že budou odsouzeni jenom oni dva nešťastní dřevorubci k pokutě. Což bude směšné až k pláči.

Milan Mraček: Ač neznám pozadí celého případu, tak se mi zdá, že prospěch z tohoto vandalství má vlastník pozemku, tedy i stromu. A vlastník věci má už od dob římského práva právo věc užívat, neužívat, požívat plody, nakládat (disponovat) s ní, opustit a také zničit. Pokud za poškozením lípy stojí vlastník, tak v soukromoprávním smyslu konal v rámci svých práv. Naštěstí vlastnictví zavazuje a tak musí respektovat i předpisy na ochranu přírody.

Ivana Mádrová: Zákon ale zakazuje pokácet takový strom bez povolení. Takže došlo k porušení zákona. Navíc došlo k poškození životního prostředí, na které má právo každý občan dle Ústavy ČR. Navíc došlo k obecnému ohrožení, a to už trestný čin je. Je smutné, že pokud to bude bráno jako přestupek, hrozí těm klukům, které na to poslali pokuta 20 tis. Kč. Tu za ně někdo jistě zaplatí. Pokud by se prokázalo obecné ohrožení je to trestný čin i pro toho, kdo je navedl.

mrstikova-lipa36-nahled

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *