kaskadyubotice1-nahled

„V nádherné lokalitě Botiče vznikl nový bytový komplex 6ti domů. Pečlivě vybraná lokalita, kvalita bydlení i nádherný výhled na jsou jen některé z mnoha výhod projektu Kaskády u Botiče,“ láká budoucí obyvatele developer Geosan do Záběhlic. Kupci bytů by ovšem měli vidět i druhou stranu mince. Kaskády u Botiče je malé nezajímavé sídliště s nevyřešenou dopravou a na problematickém místě. Proč?

Paneláky stojí na pomezí Záběhlic a Práčí na křižovatce frekventované Práčské ulice a vedlejší uličky Nad Meandry. Před nimi zde dlouhá desetiletí stávala montovaná stavba bytového družstva Mládeže a vedle ní byl stavební dvůr s těžkou mechanizací, která byla rozkradena během privatizace bytů.

Dopravní zácpy

Práčská ulice a její pokračování Záběhlická ulice jsou úzké původně vesnické silničky podél potoka Botič. Podle toho vypadá i jejich malá šíře a nízká propustnost pro automobilovou dopravu. Nedaleká křižovatka pod Bohdalcem patří mezi deset nejhorších dopravních míst v Praze, ale ani ostatní křižovatky v okolí na tom nejsou o mnoho lépe.

kaskadyubotice2-nahled

Zlepšení dopravy není na obzoru a lze očekávat jenom zhoršování, protože se budou v okolí nenápadně stavět další bytové domy.

Vlhké a studené údolí potoka

Ohledně samotné lokality to také není žádná sláva. Vybraná byla především kvůli tomu, že se mohlo rovnou začít stavět na stavební parcele bez průtahů s úředníky a územním plánem.

Samotné paneláky jsou postavené na nejnižším místě vlhkého údolí Botiče, který má neustále tendenci se rozlévat do okolních luk a někdy i mezi domy. Od toho také nese název, protože prastaré slovo botit znamená zvětšovat objem, rozlévat se, zvyšovat hladinu.

Důkazem o vlhké půdě i vzduchu je poslední velké zahradnictví na druhém břehu než jsou Kaskády u Botiče. Zahradu by nikdo nestavěl na suché půdě, protože by nerodila. Údolí Botiče byl při tom bylo do konce komunismu proslulé obrovskou produkcí zelinářských zahrad na obou stranách potoka, které se táhly od dnešního obchodního centra Europark k druhému centru Kaufland. Dodávaly nejenom zelí, ale také mnoho zeleniny a jahod na pražský trh.

kaskadyubotice3-nahled

Výhodou Kaskád se zdá, že z vyšších pater paneláčků je vidět přes potok do třeš??ovky a do luk a polí. Lokální politici slibují, že tak zvané Trojmezí, neboli přírodní park Hostivař – Záběhlice nenechají zastavět. Jak známo, sliby se slibují a blázni se radují. Developeři a politici se již několik let tvrdě rvou o provize, které očekávají z výstavby v této lokalitě.

kaskadyubotice4-nahled

INFO: Kaskády u Botiče (Geosan)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *