BMW

Kyperský soud zmrazil miliardáři Radovanu Vítkovi majetek v hodnotě 13 miliard korun. Toto nařízení platí pro všechny banky.

Radovan Vítek, realitní magnát

Radovan Vítek je realitní predátor, který se zrodil v 90. letech při divokých obchodech s privatizovanými nemovitosti. Jeho první velký zářez bylo ovládnutí celostátní sítě spotřebního družstva Včela. V Praze 10 mu patří obchodní centrum Cíl na Zahradním Městě.

Cíl v noci
Obchodní centrum Cíl. Drogerie Rossmann a Zelenkova cukrárna. FOTO: Kuba Turek

Německý ekonomický deník Handelsblatt uvádí, že soud se týká investiční a realitní společnosti Czech Property Investments. Její majitel Radovan Vítek čelí soudním přím s bývalými obchodními partnery z USA, Švýcarska a Česka. Jejich koneční vlastníci ovšem nejsou zcela jasní. Jedním z nich má být Jiří Diviš.

Soudní pře o obrovské majetky

Loni odmítl podobnou žalobu vůči CPI Property Group americký soud. Již roku 2019 ji podal americký hedgeový fond Kingstown a bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti Marek Čmejla a Jiří Diviš. Jádrem sporu převzetí firmy Orco Property Group.

Další žaloba v Lucembursku, která zatím nedospěla k finálnímu rozhodnutí, se týká fiktivní společnosti, která měla být zneužita při budování Czech Property Investments.

Kyperský soud není účinný?

Czech Property Investments uvádí pro česká média, že předběžné opatření kyperského soudu není účinné. Její mluvčí doslova píše: „Žádné účty nejsou obstavené, majetek není zamrazen. Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice.“

Handelsblatt uvádí, že na konci dubna vypršela lhůta, do které měl Radovan Vítek předložit argumenty kyperskému soudu. Do léta soudci rozhodnou, zda peníze zůstanou zmrazené až do konce soudního sporu.

Čtěte další velký soud o obrovské peníze: Key Investments a Petr Sisák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *