akvárium

Přítomnost kyslíku v akváriu je velice důležitá a proto ji musíme zajistit pomocí vzduchovací techniky. Ta zajišťuje mimo jiné stálý pohyb hladiny vody v akváriu. Jestliže Vaše akvárium obsahuje velké množství ryb, je toto nutností. Vzduchování by tedy mělo být zapnuté po celý den a celou noc.

Jestliže nám voda v akváriu nebude proudit, může se stát, že nám rostliny začnou sklovatět a postupně uhnívat. Je to z toho důvodu, že se k nim pomocí proudění vody nedostává dostatečné množství hnojiva. Tím budeme mít samozřejmě znečištěnou vodu a z uhnívajících rostlin se nám může zvýšit podíl čpavku ve vodě, což je nežádoucí.

V případě, že budeme mít v akváriu větší množství ryb, bez vzduchování se neobejdeme. Většina ryb pochází z přírodních toků a vod, kde neustále proudí voda a proto potřebují ke svému životu vysoký obsah kyslíku. Výhodou menších akvárií je, že se daří zajistit hladinu v pohybu pomocí výkonného filtru.

akvarium
Vzduchovací motorek do akvária. FOTO: Rostlinna-akvaria.cz

Rozdělení vzduchovací techniky v akváriu

Při pořizování vzduchovací techniky do akvária se řídíme podle tří základních parametrů. Zde jsou:

  1. Podle výkonu vzduchovacího motorku – zde je myšleno množství vzduchu, které nám motorek vyfouká. Tady je třeba nutno znát objem akvária a pak postupujeme podle informací výrobce toho kterého motorku.
  2. Podle počtu vývodů ze vzduchovacího motorku – ty nám pak poslouží souběžně pro dvě akvária.
  3. Podle hlučnosti motorku – zde je posuzována samozřejmě hlučnost, ale také například vibrace způsobené vzduchováním. Určitě budou méně hlučné přístroje z drazších kategorií. Faktem je, že si můžeme ke snížení hlučnosti a vibrací dopomoci například molitanovou podložkou.
akvárium
Kyslík v akváriu je velmi důležitý. FOTO: Rostlinna-akvaria.cz

A kam nejlépe umístit vzduchovací motorek?

Jeho umístění bude určitě vhodné nad úrovní hladiny vody v akváriu a to z jednoduchého důvodu. Kdyby došlo k vypnutí elektrického proudu, mohlo by se stát, že nám samospádem vnikne voda do motorku. Pojistkou pro tento případ je tzv. zpětný ventil, který nám v tomto zabrání.

Mezi nezbytné příslušenství při koupi vzduchovacího motorku patří hadička a v případě, že nemá motorek regulátor vzduchu je potřeba pořídit i tzv. škrtítko. Jestliže budeme instalovat motorek s větším počtem vývodů, budeme potřebovat přechodky a rozdvojky. A v neposlední řadě na přístroj napojíme pomocí zmiňované hadičky například vzduchovací kamínek, vzduchovací tyč nebo oponu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *