tramvaj

Do pražských ulic vyjela tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. Vůz v barvách trikolóry připomíná výročí zvolení Václava Havla prvním prezidentem samostatného českého státu. Tramvaj pražského dopravního podniku bude cestující vozit po několik měsíců na pravidelných linkách.

tramvaj
Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. FOTO: Vít Hofman

Interiér vozu je vyzdoben citáty Václava Havla, které zdůrazňují jeho přínos pro Českou republiku. Tramvaj vyjela v rámci akce Havel pro cestující, která připomíná Havlův obrovský význam společně s významnými historickými milníky, jako jsou např. vstup do NATO, vítězství hokejistů na olympijských hrách v Naganu nebo vstup do Evropské unie. Vůz v neposlední řadě zpestří každodenní cestování v městské hromadné dopravě v dnešní uspěchané době.

Vůz bude po celý letošní rok nasazován na různých linkách včetně Prahy 10.

tramvaj
Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. FOTO: Vít Hofman

„Václav Havel byl prvním prezidentem samostatné České republiky, ale jeho názory a postoje jsou aktuální i po 30 letech od jeho zvolení. Věřím, že se nám tento víkend v druhém kole prezidentské volby podaří zvolit si kandidáta, který nás bude důstojně reprezentovat,“ přeje si Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

tramvaj
Vpravo Michael Žantovský, uprostřed Zdeněk Hřib, vlevo Adam Scheinherr. FOTO: Vít Hofman

„Tramvají Václava Havla chceme připomenout zásluhy našeho prvního polistopadového prezidenta, ale také hodnoty jako je solidarita a ohleduplnost, které nejen jako hlava státu zastával a které se za dobu naší samostatnosti ze společnosti poněkud vytrácí,“ říká Adam Scheinherr.

tramvaj
Uvnitř tramvaje. FOTO: Vít Hofman

„Václav Havel jako první prezident České republiky položil do jejích základů celoživotní víru ve svobodu, demokracii a lidská práva. Jako demokrat a Pražák byl též velkým stoupencem tradičních pražských tramvají. Tematická tramvaj k 30. výročí České republiky by ho proto velmi potěšila,“ soudí Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

tramvaj
Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. FOTO: Vít Hofman

Prvním českým prezidentem byl Václav Havel zvolen 26. ledna 1993, podruhé pak 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003 a jeho nástupcem se stal Václav Klaus. Po něm byl ve funkci Miloš Zeman. V současnosti na jejich místo nastupuje Petr Pavel.

tramvaj
Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. FOTO: Vít Hofman

„Václav Havel patří beze sporu k nejvýznamnějším osobnostem 20. století. Proto je i dnes důležité připomínat si jeho osobnost, nadčasové a hodnotově pevné postoje a názory,“ připomíná Jan Kalous, ředitel Muzea paměti XX. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *