volby

Volby nového prezidenta proběhnou v pátek 13. ledna 14 -22 hodin a sobotu 14. ledna 8-14 hodin.

Volit mohou občané České republiky, kteří do 14. ledna dovrší 18 let věku. Ve volebních místnostech se prokazují občanským průkazem, případně cestovním pasem nebo služebním průkazem.

Volí se v běžných volebních okrscích. Kdo si předem zařídil voličský průkaz, může volit v jakémkoliv volebním okrsku v Česku nebo na ambasádách v zahraničí.

9 volebních lístků

Každý volič dostal domů do poštovní schránky sadu hlasovacích lístků. Může si je přinést s sebou do volební místnosti, nebo je dostane znovu od volební komise.

Hlasuje se vložením lístku se jménem vybraného kandidáta do obálky, kterou volič dostane od volební komise na místě. Pokud by lístek poškodil, přepsal, jakkoliv upravil, anebo do obálky vložil cokoliv jiného, jeho hlas se stává neplatným.

První a možná druhé kolo

Pokud bude v prvním kole zvolen jeden kandidát více než 50 % hlasů, stává se prezidentem. Pokud budou hlasy rozloženy mezi více kandidátů, postoupí dva kandidáti s nejvíce hlasy do druhého kola. Tam se bude hlasovat stejně jako v kole prvním. Kdo ve druhém kole získá nejvíce hlasů bez ohledu na výsledek v prvním kole, stává se prezidentem.

Případné druhé kolo prezidentských voleb se koná v pátek 7. ledna 14-22 hodin a v sobotu 28. ledna 8-14 hodin. Volební lístky pro druhé kolo se neposílají do poštovních schránek, ale pouze rozdávají ve volebních místnostech.

Kandidáti na prezidenta ve volbách 2023

  1. Pavel Fischer (57 let), senátor, bydliště Praha, bez politické příslušnosti (názory se řadí k pravici)
  2. Jaroslav Bašta (74 let), poslanec, bydliště Praha, Svoboda a přímá demokracie (dříve ČSSD, dnes soukromý projekt Tomia Okamury)
  3. Josef Středula – z voleb odstoupil
  4. Petr Pavel (61 let), voják ve výslužbě, bydliště Černouček, bez politické příslušnosti (dříve KSČ, názory se řadí k pravému středu)
  5. Tomáš Zima (56 let), učitel, bydliště Praha, bez politické příslušnosti (dříve KSČ, dnes jeho názory odpovídají levém středu)
  6. Danuše Nerudová (44 let), učitelka, bydliště Kuřim, bez politické příslušnosti (názory se řadí k liberální pravici)
  7. Andrej Babiš (68 let), poslanec a majitel Agrofertu, bydliště Průhonice, ANO 2011 (politická odbočka soukromého byznysu, dříve KSČ a StB)
  8. Karel Diviš (46 let), majitel firmy, bydliště Praha, bez politické příslušnosti (v prezidentské kampani se projevil jako populista)
  9. Marek Hilšer (46 let), učitel, lékař a senátor, bydliště Praha, Marek Hilšer do Senátu (soukromý projekt)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *