noční Praha Karlův most

Noční focení je věda. Jeho výsledky ale mohou být magické. Chcete si osvojit jedinečnou dovednost, kterou musí ovládat každý fotograf? Přinášíme vám základ, bez kterého se neobejdete.

Města a především Praha hrají v noci všemi barvami. Kvůli nízké intenzitě světla je pro fotografy z Prahy ale mnohem těžší onu krásu zachytit. Naštěstí existují způsoby, jak na to.

  1. ISO

Zkratka ISO označuje citlivost snímače fotoaparátu na světlo. Čím vyšší ISO na svém zařízení nastavíte, tím více světla dokáže snímač zachytit, a vy tak zvládnete vyfotit i tmavší objekt.

Problém ale nastává při příliš vysokých hodnotách ISO (1600 a 3200), které vytvářejí digitální šum. Fotky sice budou správně nasvícené, jejich kvalita se ale kvůli šumu zhorší.

Pozor: Digitální šum je na nočních fotografiích mnohem více patrný, proto se zvyšováním ISO buďte opatrní.

  1. Čas závěrky

Čas závěrky jednoduše určuje dobu, po kterou bude fotoaparát zaznamenávat snímek. Při nastavení delšího času závěrky tedy snímač dokáže zachytit více světla, a vy tak opět získáte lépe nasvícenou fotografii.

Problém s delším časem závěrky nastává při pohybu fotografovaného objektu nebo samotného fotoaparátu, který může způsobit rozmazání snímku.

Pozor: Při nastavení času závěrky už na 1/3 sekundy je prakticky nemožné udržet fotoaparát v ruce bez hnutí. Během focení je nutné použít stativ.

  1. Clona

Noční focení je určitě lepší provozovat se světelnějšími objektivy. Ty jsou schopné více otevřít clonu a pustit objektivem větší množství světla.

Poznámka: Clonové číslo se označuje f/hodnota (například: f/2, f/5,6 apod.). Platí: čím nižší clonové číslo, tím vyšší je světelnost objektivu.

Příliš otevřená clona ale způsobí rozostření pozadí, což může být problém, pokud se snažíte vyfotit různě vzdálené objekty.

ISO, čas závěrky a clona mají své klady i zápory. Až při jejich správné kombinaci dokážete vykouzlit jedinečné snímky i v horších světelných podmínkách.

noční Praha Karlův most
Noční Praha aneb jak vytvořit unikátní fotky v Praze za tmy. FOTO: Photographs.cz

Kam jít fotit noční Prahu?

Praha má mnoho fotogenických míst. V nočních hodinách jako nový fotograf z Prahy určitě zavítejte:

  • k Národnímu divadlu
  • na náplavku u parku Národního probuzení, odkud budete mít nádherný výhled na Pražský hrad
  • na Křižovnické náměstí, odkud zachytíte Karlův most v celé jeho kráse
  • na Václavské náměstí, v jehož čele hrdě stojí nádherně zrekonstruované Národní muzeum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *