Při rekonstrukci Polikliniky Malešice se našla mozaika z přelomu 70. a 80. let minulého století. Bude umístěna u hlavního vstupu.

Velká mozaika Růst – Příroda

Při stavebních pracích byla odhalena skleněná mozaika Růst – Příroda stará čtyřicet let. Kompozice akademické malířky Magdalény Cubrové bude převezena do ateliéru restaurátorů ke konzervaci. Následně bude instalována u hlavního vstupu do zdravotnického zařízení.

Poliklinika Malešice. Mozaiku Růst – Příroda vytvořila Magdaléna Cubrová. FOTO: MČ Praha 10

„Musím přiznat, že nález mozaiky nám trochu zkomplikoval harmonogram prací na rekonstrukci polikliniky,“ usmívá se Olga Koumarová (ODS), radní pro investice. „Na druhou stranu jsme samozřejmě rádi, že na Desítce budeme moci vystavit další umělecký počin. Zažila jsem už nespočet rekonstrukcí a nález řady pokladů, aby se ale objevilo dílo staré desítky let, to nepamatuji.“

Poliklinika Malešice. Mozaika Růst – Příroda byla původně umístěna v jídelně lékařů. FOTO: MČ Praha 10

Na mozaiku narazila stavební společnost Subterra při bouracích pracích. „Byla ukrytá za sádrokartonovou předstěnou, v prostorách někdejší jídelny v prvním nadzemním podlaží. Vedení polikliniky ji v 90. letech nechalo zakrýt, protože údržba plochy byla vzhledem k hygienickým nárokům na čistotu povrchů ve zdravotnických zařízeních příliš složitá,“ popisuje Josef Herda, vedoucí projektu ze společnosti Subterra.

Malá skleněná mozaika Příroda a hygiena

Během přestavby se našlo ještě jedno dílko. Skleněná mozaika Příroda a hygiena. „O ní experti na umění věděli, jen nebylo jasné, kde přesně se v budově nachází. V souladu s původním záměrem bude součástí interiéru nové lékárny,“ říká Olga Koumarová o kompozici z přelomu 70. a 80. let, jejímž motivem je ženská figura s florálními a bylinnými prvky, symbol čistoty a léčitelství.

Mozaika Příroda a hygiena bude vidět v lékárně Polikliniky Malešice. FOTO: MČ Praha 10

Mozaika Růst – příroda má větší rozměry (460 cm x 135,5 cm) a abstraktní ráz. „Jedná se o velmi zdařilou ukázku monumentální muzívní tvorby v Československu na sklonku 70. let, nezatíženou ideologickým klimatem doby. Kompozice je inspirována přírodou: Je založená na bohaté škále barevných odstínů – paleta přechází od hluboké zelené a hnědé, přes krémové a popelavé tóny, oranžovou a žlutou až po pastelové tóny, nachovou a modř,“ popisuje restaurátorka Magdalena Kracík Štorkánová, která pro městskou část Praha 10 zajišťuje odbornou demontáž, přesun, obnovu a opětovnou instalaci díla.

Poliklinika Malešice. FOTO: MČ Praha 10

V současné době se rekonstruuje východní křídlo Polikliniky Malešice. Stavební práce budou dokončené o prázdninách. V novém hávu by měla poliklinika začít fungovat na přelomu tohoto a příštího roku.

Hlavní vstup do Polikliniky Malešice. FOTO: MČ Praha 10

TIP DESÍTKA.cz:
Podívejte se také na zajímavé mozaiky v Chorvatské ulici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *