Luxusní automobily Alpina, někdy také označované BMW Alpina, jsou na silnicích nepřehlédnutelné. Na první pohled vypadají jako elegantně vytuněné špičkové modely BMW. Při podrobném pohledu do interiéru a pod kapotu je vidět excelentní práce ladičů, designérů a řemeslníků, která bavoráky povyšuje na alpiny.

Toho si všímají nejen náhodní diváci, ale také řidiči, zákazníci a bohužel i zloději. Situaci při koupi nového auta i vozu z druhé ruky komplikuje dvojí číslo VIN,  které je jedinečným označením každého vozu opouštějícího vrata jakékoliv továrny na světě.

Exkluzivní spolupráce Alpina a BMW

U Alpiny je to trochu jinak. Na všech obvyklých místech má auto této značky vyražené dva kódy a jeden z toho je přeškrtnutý. Důvodem je, že Alpina je vlastně klonem BMW.

BMW Alpina Z8. FOTO: Mr.choppers – Wikimedia

V mnichovské továrně se vyrobí podvozek a karoserie BMW, do něj se namontuje motor Alpina. To všechno dostane VIN kód BMW. Poté se základ automobilu převeze do továrny Alpina v bavorském Buchloe, vylepší se interiér a všechno, co zlepšit lze a co si zákazník předem objedná. Alpina sama uvádí, že přibližně 40 % dílů je jiných než u sériového BMW. Nakonec se VIN kód BMV přeškrtne a vyrazí nový VIN kód Alpina.

Tak složitý systém na výrobu exkluzivních aut vznikl přerodem obyčejného německého tunera na samostatnou automobilku.

Na začátku 60. let minulého století Burkand Bovensiepen, syn výrobce psacích strojů značky Alpina, podstatně zvýšil výkon úpravou karburátoru BMW 1500 Neue Klasse. Mnichovská automobilka vzala tuto úpravu jako svoji vlastní a zákazníci si ji oblíbili. Na oficiální výrobu byla založena roku 1965 společnost Alpina Burkard Bovensiepen.

BMW Alpina B7. FOTO: Alexandre Prévot – Wikimedia

Alpina se časem uplatnila jako výrobce závodních a sportovních vozů. Zároveň zůstala úpravcem výhradně značky BMW.  Byla v tom tak úspěšná, že roku 1983 získala status samostatné automobilky od německého ministerstva dopravy a s tím i vlastní VIN kód. Díky němu lze ověřit u dekódovacích služeb, jako je bestvindecoder.com, zda není prodávané auto kradené, bourané, hledané, zda bylo správně servisované, jak je staré a kolik má najeto kilometrů.

Dodejme, že Alpina obchoduje nejen s psacími stroji a exkluzivními auty, ale také s drahými víny.

BMW Alpina.

Certifikát pravosti Alpina

Potvrzení o předání je k dispozici k většině aut vyrobených od roku 1978. Obsahuje tyto informace:

– Označení modelu ALPINA
– Označení řady BMW
– Identifikační číslo vozidla (VIN) ALPINA
– Výrobní číslo ALPINA
– Identifikační číslo vozidla (VIN) BMW
– Číslo motoru
– Měsíc výroby
– Technický list

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *