Na obloze se dnes zjevila Betlémská hvězda. Mezi 16:30 a 17:00 h vychází Saturn a Jupiter nízko nad obzor, přibližují se a pro nás vytváří podlouhlé svítící těleso. Vidíme je na jihozápadu. Okolo 19:30 h zapadnou za obzor. Objeví se zase zítra a v dalších dnech, ale budu se od sebe již vzdalovat.

Stejná konjunkce byla naposledy roku 1623, ale pozorovatelná nebyla, protože planety se nacházely příliš blízko Slunce. Lidé tedy něco takového viděli naposledy roku 1226.

Mudrcové se vydali na cestu

Astronomickému úkazu se říká Betlémská hvězda, protože to byl nejspíš spouštěč, který podle starých legend o mesiáši, přiměl tři mudrce z východu putovat do Betléma, aby se poklonili narozenému Ježíškovi a předali mu dary.

Dnes se má za to, že oni mudrci nebyli králové, mágové ani vědci, ale nejspíš politici nebo dokonce špioni seznámení s astronomií, která byla tehdy velmi důležitým vědním oborem.

Konjunkce Jupitera a Saturna v souhvězdí Ryb nastala roku 7 př.n.l. dokonce třikrát koncem května, koncem září a počátkem prosince. Úkaz mohl být astrology vykládán jako zrození židovského krále v Judei, protože Jupiter je planeta královská, Saturn symbolizoval Židy a souhvězdí Ryb symbolizovalo Palestinu.

Keramický betlém se stylizovanou Betlémskou hvězdou. FOTO: Kuba Turek

Gotický omyl malíře Giotto

Za Betlémskou hvězdu je od roku 1304 všeobecně pokládána kometa, ale to je zřejmě způsobeno omylem slavného malíře Giotto di Bondone, který na přelomu gotiky a renesance maloval fresku v kapli svatého Františka z Assisi a vzpomněl si na Halleyovu kometu, která letěla okolo Země roku 1301. Tak se mu zalíbila, že Betlémské hvězdě přimaloval hvězdný ocas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *