Rozhodli jste se začít se trochu hýbat? Ideální pohybovou aktivitou prakticky pro každého je chůze. Proč?

Chůze versus běh

Běhání představuje pro organismus výrazně vyšší zátěž. Kvůli únavě je pak tělo náchylnější ke zranění. Pokud navíc budete běhat špatně, neprospějete svým kolenům. Takzvané běžecké koleno se projevuje hlavně charakteristickou bolestí na vnitřní straně.

Chůze je oproti tomu méně namáhavá. To ale neznamená, že by byla méně účinná. Ze studie publikované v akademickém žurnálu Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology vyplývá, že chůze nabízí stejné zdravotní benefity jako běh.

Je tedy prevencí proti cukrovce, kardiovaskulárním onemocněním a v případě, že o to usilujeme, nám samozřejmě pomůže se vyrovnat i s nadbytečnými kilogramy.

Při chůzi se zapojuje hlavně horní polovina těla, tedy předloktí, ramena a záda. Aktivují se svalová vlákna, což nám umožňuje účinně spalovat přijaté kalorie.

Chůze i pro zaneprázdněné

Chůze je přirozenou součástí našeho života. Chodit se dá po městě i v přírodě. Není potřeba speciální talent, odpadá dojíždění do posilovny.

Ačkoli k chůzi teoreticky kromě vlastních nohou opravdu žádné zvláštní vybavení nepotřebujeme, dobrými pomocníky se mohou stát trekingové hole. Pomáhají totiž tlumit nárazy, čímž ulevují kyčlím a páteři.

Až si je budete kupovat, měli byste hlavně vědět, že existují dva typy holí. A to teleskopické trekingové hole a hole na Nordic Walking. Nordic Walking je v podstatě specifická disciplína, proto jsou hole zpravidla vyrobeny z jednoho kusu, kdežto klasické trekové hole jsou univerzálnější.

Nordic walking na vinicích je zábavný i zdravý. FOTO: Rulyt

Chůze s hůlkami dokáže náš pohyb navíc zefektivnit. Více se zapojuje horní polovina těla. Z chůze jakožto nejpřirozenějšího pohybu tak díky hůlkám vytěžíme maximum. A to i tehdy, pokud jsme sportovní začátečníci, případně máme zdravotní omezení.

Ne nadarmo se tento typ chůze využívá i jako rehabilitační aktivita. Chodit můžeme i za horšího počasí, hůlky nám dodají potřebnou jistotu a stabilitu.

Jak dlouho a jak často chodit

Jak je to s těmi oblíbenými 10 000 kroky, zajímá mnohé, kteří podlehli této novodobé módní vlně. Proč zrovna tolik? Je 10 000 kroků opravdu jakási zázračná mantra, která vám zajistí pevné zdraví? Podle expertů nikoli.

Chodit byste měli hlavně na počátku tak dlouho, jak zvládnete. Odborníci se shodují, že se počítá i několik málo minut. Hlavně ti, kteří jsou chronicky nemocní a trpí například diabetem druhého typu, případně dosud nebyli zvyklí se pohybovat, by si mohli takto intenzivním pohybem spíše ublížit.

Jak upozorňují výzkumníci z University of Massachusetts Amherst, minimálně bychom denně měli ujít znatelně méně, asi 5 000 kroků. Jinak lze náš životní styl označit za sedavý, a tedy nevhodný.

I tehdy, pokud se snažíme zhubnout, bychom měli začínat pomalu. Na minimálně 30 minut pohybu bychom se měli dostat postupně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *