Všimli jste si, že slunce už konečně začalo hřát? Že se blíží léto? Čas na posezení s přáteli a rodinou na terase, grilování a příjemný odpočinek ve stínu.

K létu patří venkovní markýzy, pohyblivé látkové střechy na zahradu, terasu nebo balkon. Chrání před palčivým sluncem i mírným deštěm. Může zabránit nechtěným pohledům cizích očí.

Markýza. FOTO: ISOTRA

Každá markýza je potažena akrylovou látkou naimpregnovanou ochranným přípravkem s ochranou proti UV záření. Ten ji chrání před promoknutím a znečištěním. Luxusní látky navíc  využívají nanotechnologie.

Nabízí se množství dekorů, aby bylo možno vybrat markýzu přesně zapadající do designu domu s terasou či bytu s balkonem.

Na odolnost proti plísním a trvanlivost barev markýzových látek se poskytuje záruka 10 let.

Domácí posezení ve stínu. FOTO: ISOTRA

Venkovní látkové  markýzy jsou navinuté na válci schované po stříškou nebo v kazetě. Roztahují se ručně, pomocí kliky, nebo je k nim možné doplnit elektrické ovládání. Další užitečný doplněk je čidlo, které registruje slunce a vítr, aby majitel nemusel na zatahování markýzy myslet večer ani při poryvech větru.

Kazetová markýza. FOTO: ISOTRA

Markýza bez nosného profilu

Lehká horizontální markýza bez nosného profilu je levná, jednoduchá a má široké použití pro zastínění teras, balkónů, ale také restauračních zahrádek či improvizovaných stánků s občerstvením.

Konstrukci markýzy tvoří dvě boční hliníkové konzoly, mezi kterými je uchycen válec z pozinkované oceli pro navíjení látky. Okapnička slouží pro odtok dešťové vody. Markýzu je možné nadkrýt stříškou z pozinkovaného plechu, která chrání látku proti vlivu počasí.

Lehká horizontální markýza bez nosné konstrukce. FOTO: ISOTRA

Markýza s nosným profilem

Markýza s nosným profilem je určená na zastínění velkých ploch do intenzivního a dlouhodobého provozu. Uplatňuje se v restauračních zařízeních, ale také na domácích terasách, verandách, nebo u soukromých bazénů, které využívají jejich majitelé celé léto.

Konstrukci markýzy tvoří konzoly s nosnými ocelovými profily, kloubová ramena, válec pro navíjení látky, výpadový profil s okapničkou na odvod dešťové vody a ovládací mechanismus. Velký výsuv je možné docílit s konstrukcí využívající křížová ramena. Markýzu ve svinutém stavu chrání stříška z pozinkovaného plechu.

Markýza s nosným profilem. FOTO: ISOTRA

Kazetová markýza

Kazetová markýza se využívá v místech, kde by odkrytá konstrukce ostatních druhů markýz narušovala elegantní design. Látka se navíjí na válec, který je uschovaný v kazetě. Tato schránka na markýzu se  přizpůsobí prostotu, kde se markýza používá. Nejčastěji lze tedy kazetové markýzy vidět v reprezentačních prostorách a na rodinných domech.

Kazetová markýza. FOTO: ISOTRA

K luxusním kazetovým markýzám lze přidat elektricky ovládaný spouštěcí volán, dálkový ovladač nebo stěnový vypínač, integrované spodní osvětlení a případně teplomet.

Kazetová markýza. FOTO: ISOTRA

Košová markýza

Košová markýza je určená především pro komerční využití. Zastřešuje vchody do restaurací, hotelů či obchodů. Soukromá sféra tento prvek využívá pro oživení celkového designu, nebo jako zábavný prvek zahradní architektury.

Košová markýza. FOTO: ISOTRA

Konstrukce markýzy sestává z hliníkového profilu. Potah je vyrobený z odolného plastu. V interiéru může být na zakázku použita textilie.

Košové markýzy mají nejčastěji tvar oválné stříšky, tunelu, nebo lze koupit i složitější atraktivní tvary.

Košová markýza. FOTO: ISOTRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *