Náctiletí, dospělí, tatínkové a maminky, babičky a dědečkové. Společně křtili knihu Tak tomu bylo. Sice jsou si věkem velmi vzdálení, jedno je však spojuje – Zátoka pláňat, dříve zvaná Turistická základna Keblov.

Autoři knihy Matěj a Ondřej Turkovi, neboli Pajdák a Opičák, si dali velkou práci, aby získali a sestavili podklady ke knize, která popisuje desítky let trvající historii tábořiště zvané Zátoka pláňat na břehu Sedlického potoka poblíž obce Keblov.

Tak tomu bylo. REPRO: DESÍTKA.cz

Během doby potok zmizel pod hladinou Němčické přehrady, která byla postavena v rámci vodního díla Želivka. Stavěly se stany, budovaly sruby, sekala louka, hloubila studna, vztyčovaly stožáry, rostl les v okolí a teď zase kvůli lýkožroutovi mizí. Neustále se zde střídají generace obětavých vedoucích a nadšených dětí.

Tady je Zátoka pláňat. FOTO: Kuba Turek

To vše zachycuje kniha až do letošního roku na historických fotografiích, kopiích dokumentů a samozřejmě textem. Autoři přidali navíc nejdůležitější dějiny okolí – katastrální mapy, přehled mlýnů, zmínili se o zaniklé železnici i nejbližších obcích.

Tuláci Malešice vznikli v 80. letech minulého století. REPRO: DESÍTKA.cz

Většinu účastníků slavnostního křtu spojovala organizace Tuláci, která během desítek let spadala pod Pionýr, Český svaz ochránců přírody a v současné době Mladé ochránce přírody. Aktuálně se jedná o pražské dětské oddíly Tuláci Malešice, Tuláci Karlín a Poutníci.

Michal Vitouš, dlouholetý vedoucí Tuláků a pak Poutníků. FOTO: Kuba Turek

Neobyčejná klubovna, kterou provozují Poutníci ve Vršovicích, byla dočasně přestavěna ve stylu kavárny, kde se u malých stolečků diskutovalo a vzpomínalo tak náruživě, že bylo obtížné vůbec začít.

První čtenář knihy Tak tomu bylo. FOTO: Kuba Turek

Pajdák a Opičák poděkovali všem, kteří pomohli získat informace či dodali fotky. Následovaly proslovy lidí, kteří hráli největší roli v historii dětských oddílů a Zátoky pláňat.

Píšťalka, vedoucí malešických Tuláků. FOTO: Kuba Turek

Pár slov řekl Tonda (stavěl původní srub v Zátoce), Jana (zakladatelka obou Tuláků), Vašek  promluvil přes telemost (dlouholetý hlavní vedoucí Tuláků Karlín), Tonda (současný hlavní vedoucí Tuláků Karlín), Michal (dlouholetý hlavní vedoucí Tuláků Malešice a zakladatel Poutníků), Beruna (zasadil se o stavbu nového srubu v Zátoce) a Píšťalka (současný hlavní vedoucí Tuláků Malešice).

Ondřej a Matěj Turkovi křtí svoji knihu Tak tomu bylo. FOTO: Kuba Turek

Mimochodem: Opičák dnes oficiálně převezme cenu Dobrovolník roku 2019 od zastupitelstva Prahy 10 za své aktivity v dětském oddíle a za práci s mládeží.

Kniha Tak tomu byla vyšla ve vlastním nákladu autorů. FOTO: Kuba Turek

Horydoly.cz Více o Tulácích a Poutnících: Proč nezakazovat kroužek nebo oddíl? a Nikdy nejez žlutý sníh a Oddíl není kroužek, oddílem žijeme a Jak to chodí v dětských oddílech a Prázdniny aneb utrpení vedoucího a Poutnické stopy času po 5 letech a První prázdninová výprava na Ralsko a Sraz oddílů pro 102 dětí a Jak se staví molo


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *