Jazyková škola Pelican.

Finsko je úchvatná země, kterou měla naše Jazyková škola PELICAN v hledáčku už dlouho. Ať už to mělo znamenat zahřívací návštěvu finské sauny, kterou má ve své domácnosti každý správný Fin nebo zahlédnout snad jen na okamžik polární záři.

Přívětivé Finsko. FOTO: Pelican

Nakonec se nám sice podařilo zahlédnout jen záři proudící z „greenhousů“, ve kterých Finové pyšně pěstují svoje rajčata, ale my byli i za toto světlo proudící z obrovských osvětlených budov neskonale vděční, jelikož to v podstatě byl ve Finsku jediný zdroj světla, který jsem tam v pochmurných listopadových dnech mohli zahlédnout.

Že se Finsku říká země, ve které slunce nikdy nezapadá? Inu, nikoliv v listopadu. V tomto období je totiž Finsko země, ve které je většinu dne – noc.

Ale nemějte obavy, PELICAN ani náhodou nezabředl z nedostatku slunečního záření do podzimní deprese, ba naopak. Životní styl Finů, spousta dobrého jídla a přátelských lidí rozehrála naše srdce hned po příletu. Tak to pojďme vzít všechno hezky pohromadě!

Finsko, tady jsme! Když země tisíců jezer skrývá mnohem víc, než jsme očekávali…

Finská sauna. FOTO: Pelican

Než se pustíme do prozrazení hlavního cíle našeho výletu, pojďme se s Finskem maličko seznámit. Je totiž spousta věcí, které ani PELICAN před svým odjezdem netušil – a že je o čem mluvit! Řeč o sauně už sice byla, ale tento fakt je třeba ještě maličko zdůraznit (na 5 milionů obyvatel tady můžete najít cca 2,2 milionu saun). Ve Finsku totiž skutečně najdete víc saun než třeba aut. A to třeba i ve fast foodech!

Asi nejznámější přezdívka Finska (nutno říct, že právoplatná) je – země tisíců jezer a ostrovů. A skutečně, téměř 10 % země pokrývají jezera, najdete jich tady na 200 000 (těch, které jsou větší než 500 metrů čtverečních, ehm. A ostrovy, těch je téměř podobné číslo!

Mezi další finské perličky, které jsme se během našeho pobytu dozvěděli, je třeba to, že: když koupíte židli v prodejně Ikea, bude pravděpodobně pojmenovaná po některém z finských míst, národní zvíře je medvěd hnědý a velmi oblíbený sport je tady: házení mobilem!

Finové se taky pyšný největším počtem heavymetalových kapel na světě. Profit z hazardních her jde všechen na charitu a Finsko je tak zelená země, že se téměř 9 z 10 plastových lahví vrací zpět k recyklaci. Well done, Finsko!

Pokud by Tě zajímalo kousek historie, je rozhodně zajímavé zmínit, že Finsko je relativně mladá země. Až do roku 1809 byla součástí Švédska, možná proto je i nadále ve Finsku oficiální jazyk stále švédština – a v některých oblastech (třeba taky v té, kterou navštívil PELICAN) je švédština stále majoritním jazykem – a děti se Finsky v podstatě začínají učit až ve škole.

Výuka finštiny. FOTO: Pelican

Pro PELICANa, který je jídelním a nápojovým gurmánem (nápojem myslíme zejména litry a hektolitry kávy) bylo velkým překvapením, že Finové vypijí nejvíce kávy na světě, ca 12 g kávy na jednoho Fina na rok.

Což v podstatě znamená, že PELICAN by se dal přepočítat tak na dva pěkně urostlé Finy dohromady. No, mysleli jsme si, že si se kávy týče, bude vítězem naše oblíbená země Itálie. Nicméně – po pár dnech ve Finsku v období zimních měsíců jsme usoudili, že kávy je zde pravděpodobně skutečně hodně potřeba, jelikož – jen co se probudíte, už se zase cítíte jako v noci. Kofein, kofein, kofein – prosím!

A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna, a asi by nás to nepřestavilo bavit!

Tak trochu jsme totiž zjistili, že ač je Finsko pro Čecha poměrně snadno dostupná země, jediné, o čem jsme měli potuchy bylo asi to, že hlavní město jsou Helsinky a že finská hokejová reprezentace má docela slušný (a pěkný) tým, který umí i našeho Jardu Jágra občas pěkně potrápit.

A proto jsme více než rádi za zjištění, že nejen samotné Finsko, ale taky jeho obyvatelé toho mají mnohem víc co nabídnout. (A o to víc rádi jsme, že se o tyto informace s Vámi můžeme podělit!)

Finsko. FOTO: Pelican

A až Vás někdy napadne stěžovat si na výši pokuty za překročení rychlosti na našich silnicích, vzpomeňte si na chudáka (vlastně boháče) Fina. V zemi totiž nemají žádné fixní tabulky, které by určily, jakou pokutu za překročení rychlostí zaplatíte – jednoduše Vám ji vypočítají na základě měsíčního příjmu.

A tak se ve Finsku může třeba stát, že jeden 27letý dědic, který překročil rychlost o 40 km/hod, zaplatil za tento přestupek v přepočtu 200 000 Kč. Uuuuups!

Ale zpět k pohádce o tom, jak vlastně PELICAN k Finsku přišel

Inu, to, že naše Jazykovka Brno PELICAN není „jen“ jazykovkou, která poskytuje svým studentům služby v oblasti jazykového vzdělávání – tedy jazykové kurzy od pomaturitního studia až po firemní vzdělávání, už ví každý správný Brňák.

Velkou součástí naší školy je taky nezisková organizace Spolek PELICAN, v rámci kterého jsme my, všichni pelikáni (ano, obvykle včetně našich studentů!) zapojeni do zajímavých činností souvisejících s účastí na evropských vzdělávacích projektech.

Díky tomu jsme neustále „na koni,“ jsme kreativní, vymýšlíme a budujeme – nové vzdělávací materiály, které pak hojně využíváme v našich kurzech. A taky díky tomu s námi NIKDY není nuda. Lalala!

Moderní vybavení ve finské škole. FOTO: Pelican

O jednom z našich pohádkových projektů s názvem MultiLib, který měl za cíl rozvíjet jazykové dovednosti u dětí skrze pohádky, už jsi jistě slyšel.

Vždyť, kdo by neznal naši multijazykovou on-line knihovnu plnou pohádkových příběhů pro děti, obsahující 26 knih přeložených do 7 evropských jazyků a 12 knih v jazycích menšin partnerských zemí, ke které vznikl taky soubor nejrůznějších aktivit pro práci s knihovnou, kterými se baví celé Česko (a 6 dalších partnerských zemí) – a pokud jsi ty sám knihovnu ještě nenavštívil, pak máš co dohánět!

Projekt MusiLib navazuje na úspěšný MultiLib!

Jak zapojit hudbu do mezikulturního vzdělávání dětí, to je hlavní otázkou nového, na projektu MultiLib navazujícího, projektu s názvem MusiLib.

Po úspěšném projektu, souvisejícím především se zapojením knih – pohádek do jazykového vzdělávání, se partneři rozhodli na úspěšný projekt navázat a posunout ho ještě o level dál. Ptáš se jak? Využitím opravdu inovativního média v oblasti vzdělávání – HUDBY, která je zároveň nezpochybnitelným odrazem místní kultury v každé partnerské zemi. 

Buďme kreativní jako Finové. FOTO: Pelican

V rámci nového projektu tak bude stávající knihovna z projektu MultiLib rozšířena o tzv. soundtracky ke každému jednotlivému příběhu, a to za spolupráce s profesionálními hudebníky, kteří tak učiní prostřednictvím tradičních nástrojů země, ze které daný pohádkový příběh pochází.

Následně partneři společnými silami vytvoří Multikulturní on-line knihovnu využitých nástrojů pro děti. V té budeš moct najít fotky všech hudebních nástrojů včetně krátkých nahrávek s typickými zvuky pro každý hudební nástroj, včetně nahrávky s názvem hudebního nástroje v originálním jazyce.

A samozřejmě – abychom zůstali u pohádek, ke každému hudebnímu nástroji bude vytvořen taky krátký pohádkový příběh. Dále vznikne, podobně jako u projektu MultiLib, soubor aktivit a příručka pro pedagogy, která učitelům vysvětlí, jak s vytvořenými nástroji efektivně pracovat. No jen řekni, bylo někdy učení větší zábava?

No – a to je vlastně taky konec pohádky o tom, jak PELICAN k Finsku přišel. Koordinátorem projektu se stali partneři z Finska, kteří se tak připojili, k již osvědčenému partnerství z projektu MultiLib – tady k partnerům z Švédska, Belgie, Řecka, České republiky a Velké Británie.

Právě na severu Finska, v malé vesničce uprostřed nekonečných lesů, probíhal první meeting nového projektu.

Aby tedy bylo jasno, PELICAN se ve Finsku opravdu jen nesaunoval. Usilovně (ale přesto pořád zábavně a s úsměvem na rtech) jsme společně s partnery celé 3 dny plánovali, jakými kroky budeme postupovat, abychom mohli vznikající materiály předat cílovým skupinám projektu (tedy žákům na základních školách v sedmi partnerských zemích, dětem migrantů a příslušníků etnických menšin v těchto zemích, učitelům na základních školách, ale taky prostě jen všem, kdo se zajímají o jazykové a multikulturní vzdělávání) nabídnout k dispozici co nejdříve.

V rámci projektu plánujeme pořádat různé workshopy (a to nejen na základních školách), které všem zájemcům umožní detailně nahlédnout do tajů projektu a seznámit se s vytvořenými materiály tak, aby byl každý schopen s nástroji efektivně pracovat. To je totiž to, oč tu běží!

Nezbývá než věřit, že bude mít nový projekt MusiLib minimálně takový úspěch, jako jeho starší brácha – MultiLib. Tak snad jen – konec řečí, a do práce! A nezapomeň si dnes pustit nějakou hezkou písničku!

Tvůj (stále ještě finsky naladěný) PELICAN

Jazyková škola Pelican. FOTO: Pelican

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *