Mnoho rodičů letos poprvé vyráží s miminky k vodě. Jaké hračky vzít s sebou, aby se roční dítě zabavilo, aby mu hračky usnadnily první kontakt s vodním živlem, aby jim pomohly v tělesném i duševním rozvoji, a konečně aby byly bezpečné?

V prvním roce se děti rozvíjejí velmi rychle, nerovnoměrně a bouřlivě. Tomu by měly odpovídat dětské hračky, které dostane du rukou. Věk dítěte, pro který je hračka určená, je vždy uveden na jejím obalu nebo v přiloženém návodu.

Do půl roku se rozvíjí rozeznávací schopnosti dítěte, zrak i sluch. Umí si přidržet věci a procvičuje jazyk a rty. Hračky by tedy měly být výrazně barevné, s výraznými tvary a hlavně bez ostrých okrajů.

Zlepšuje se jemná motorika. Odlišuje se pravá a levá ruka, obě se při tom učí ovládat různé nástroje. Drobné pohyby vyžadují velkou přesnost. Slouží k tomu nezávislé prsty a palec postavený proti všem ostatním.

Malý človíček se nejprve naučí tak zvaný klešťový úchop drobných předmětů velikosti přibližně svazku klíčů. Zvládne to přibližně v devíti měsících. V jednom roce už manipuluje s drobnými předměty, přesypává v rukou písek, hrabe se v zemi, dokáže vzít sůl do špetky, přebírat korálky, nebo přerovnávat více věcí najednou.

Dětská radost ve vodě wellness Trigan ve Vysokých Tatrách. FOTO: Sorea

Motorika prstů a ruky souvisí s motorikou mluvidel. Bez koordinace rukou a očí je nemožné se později naučit číst a psát. Jemné pohyby rukou a prstů se dají nacvičit jen v útlém dětství. Později už je to nemožné. Jemná motorika je při tom důležitá pro všechny manuální práce od hrubé dělnické či zemědělské činnosti, přes kutilství až po kancelářské práce.

Pro cvičení jemné motoriky slouží výbava pro kojence při pohybech ruky a prstů procvičována souhra malých svalových skupin. Hrubé motorické schopnosti zajišťují velké svaly, které ovládají rovnovážný postoj, chůzi, běh, skok a později jízdu na tříkolce, odrážedle či koloběžce.

Kachničky plují ve vaně

Koupání ve vaně je pro nejmenší děti jedním z prvních zážitků na tomto světě. Vlažná voda a laskavé ruce rodičů nejsou zase až tak odlišné od pocitů, které zažívaly v matčině lůnu. Postupně můžeme přidávat drobnější plovoucí hračky, jako tradiční kachničky, nebo novější pestrobarevné předměty.

Bazénky na zahradu

Pro malé děti jsou vhodné nafukovací bazénky, které se dají umístit na zahradu, na terasu, nebo na balkon. Do bazénku si mohou vzít hračky do vody.

Děti nikdy nenechávejte bez dozoru, i kdyby v bazénku bylo jen několik centimetrů vody! Mějte na mysli, že každý rok se v Česku utopí dvě stovky lidí a polovina z tohoto děsivého počtu jsou děti, které neuhlídali rodiče v jejich domácích bazénech.

Rukávky a kruhy na hlubokou vodu

Naučit se plavat, to chce trpělivost rodičů i velkou snahu od dětí. Pak teprve nastupuje profesionální výuka učitelů nebo sportovních instruktorů.

První podmínkou je, že děti se naučí mít rády vodu, nebudou se jí být, ale zárove?? k ní získají respekt. Jednodušší je to s poslušnými dětmi, ale naučí se to nakonec skoro každý.

Už několika generacím malých neplavců k tomu pomáhají nafukovací kruhy a rukávky. Děti se v nich cítí mnohem jistější a pobyt ve vodě je pro ně zábavnější. Rukávky jsou vyráběny z několika komor, aby byla zvýšena bezpečnost dítěte při případném propíchnutí jedné z částí. Jsou nejvhodnější pro děti od tří let, ale mohou je mít nasazené i mladší. Plovací kruh je dobrým pomocníkem při plavání na hluboké vodě.

Plováky, lehátka a čluny

Děti, které si zvykly na vodu a už se v ní samostatně pohybují, ocení plováky nebo nafukovací lehátka. Plováky zlepšují koordinaci pohybů a zdokonaluje plaveckou techniku. Lehátko se hodí na dovolenou u moře nebo na přehradě. Ve vlnách nebo dále od břehu by každé dítě mělo mít navlečené rukávky kvůli bezpečnosti.

Nafukovací čluny mohou být normální turistické kanoe na divokou vodu, ale také jednoduché čluny na rybník či dokonce člunky pouze pro děti na hraní. Dá se v nich zažít mnoho prázdninových dobrodružství. Ale pozor! Dospělí nesmějí z plavidla spustit oči. Děti nemusejí samy zvládnout některé situace – například když se loďka převrátí nebo se opře do člunu vítr a odvane ho daleko od břehu.

Pro předškolní děti by neměly ve výbavě k vodě chybět plavecké brýle a případně dýchací šnorchl, ploutve a také vodní pistole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *