Vivo Hostivař a jízdní kola

Bikujeme bezpečně a zdravě – tak zní motto projektu Prahou bezpečně na kole, který učí děti a mládež, jak si užít jízdu na kole v městském provozu. Češi jsou sice národem cyklistů, ale chybí jim cyklistická gramotnost a technika.

Letošní ročník Prahou bezpečně na kole je ve znamení novinek. „Nechceme usnout na vavřínech, ale naší snahou je projekt stále rozvíjet a přinášet nové poznatky a aplikovat je do projektu,“ uvádí manažer Karel Holešovský. „Chceme vytvořit jasné synonymum: zdravý dětský sport a bezpečná cyklistika.“

KOLO je láska na celý život
Pohled ze sedla bike je NEJ.
Cyklisté jsou lidé, které pojí silné pouto kamarádství.

Zní to ideálně? Věřte, že je na tom mnoho pravdy.

Nestrkejme hlavu do písku. Rozvoj cykloturistiky a cyklistické dopravy s sebou nese také nežádoucí nárůst počtu kolizních situací a úrazů, neboť chybí pověstná cyklistická gramotnost.

Kdo jezdí na kole nezlobí. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Za tu dobu ve školách, při výstavách, sportovních festivalech, v obchodních centrech, při dětských dnech, a jiných příležitostech oslovila přes dvacet tisíc dětí. Základem je edukativní koncept pro základní školy.

Osobnosti táhnou. Děti motivují ke sportu zajímavé osobnosti. Letošní rok se do projektu zapojila legenda světové paralympijské cyklistiky Michal Stark a fotograf a bývalý závodník freestyle BMX Matěj Dereck Hard a ale také parkurista Tary.

INFO: Bezpečně na kole

ROZHOVOR Matěj Dereck Hard

Matěj je mnoho osobností a profesí v jedné, ale především umělecký fotograf. V současné době se věnuje volné tvorbě, tvoří ucelené série ve stylu pop-art photography, fotí autorské rubriky pro český a slovenský Red Bull (s jednou z nich vyhrál Grant Prahy na posledním Czech Press Photo) a také vydává fotografické knihy. Tou poslední byla fotografická pohádka pro nejmenší ZUličníci. 

Proč jsi se stal ambsasadorem Bezpečně na kole?

Kolo miluji již od útlého věku. Přijde mi důležité se o poznatky, které jsem získal, dělit a předávat rady dále.

Proč je pro tebe kolo zábava číslo jedna?

Pro mě je spíš srdcová záležitost freestyle BMX, konkrétně disciplína flatland, kterou jsem začal jezdit kolem roku 2000. Zárove?? jsem BMX hodně žil, fotil jsem ho a vydával jediný český časopis o BMX – LoveBMX.

Je z tvého pohledu cyklistika bezpečný sport?  

Myslím, že ano! Pokud cyklisté dodržují pravidla silničního provozu a také zapojí zdravý rozum. Mluvím o klasické cyklistice. Moje disciplína, tedy BMX flatland je také celkem bezpečná, ale samozřejmě odřenin, naraženin a tak podobně bylo nespočet. A pak jsou disciplíny jako BMX street, dirt nebo BMX vert a tam už může jít o život, když třeba špatně dotočíte backflip.

ROZHOVOR Michal Stark

Michal je legenda světové paralympijské cyklistiky. Jeden z nejdéle závodících cyklistů. Mistr světa, dvojnásobný mistr Evropy, medailista z paralympiády. Držitel 23 velkých světových medailí. Silniční a dráhový cyklista a také občasný biker.

Proč se stal ambasadorem Bezpečně na kole?

V současnosti už pomalu přecházím z kariéry vrcholového cyklisty na cyklistu aktivního. Máme s kamarády a kamarádkami vlastní amatérský cyklistický tým Stark Cycling Team. Uvědomuji si jak je důležité na kole ctít pravidla a jezdit s rozumem. Proto se rád stávám ambasadorem tohoto projektu a vidím jako smysluplné pomoci s osvětou mezi žáky a studenty na školách.

Proč je pro tebe silnička sportem číslo jedna?

Cyklistika a hlavně silniční, mi učarovala už dávno. Jízda na kole mi dává nesmírný pocit svobody a umož??uje mi dostat se do míst, kam bych se bez kola dostával jen obtížně. Nedokáži si bez kola a pravidelného tréninku či vyjížděk představit svůj každodenní život.

Co by neměli cyklisté opomenout?

Cyklistika je relativně bezpečný sport, když se dodržují psaná i nepsaná pravidla. Nepřece??ujte své síly a dovednosti a zbytečně neriskujte, ať už jedete po silnici, polní cestě, nebo lesní pěšině.

Bezpečně na kole v Praze 10

S programem Bezpečně na kole mají bohaté zkušenosti učitelé v Praze 10.

„Bezpečně na kole je program, který zařazujeme do zážitkových aktivit v rámci dopravní výchovy. Program probíhá opakovaně, každý školní rok. Dopravní výchova je součástí školního vzdělávacího programu a dá se vyučovat různou formou. Preferujeme přímou zkušenost žáků před předáváním teoretických znalostí a Bezpečně na kole spl??uje v tomto smyslu naše nároky. Všem školám jej můžeme doporučit,“ uvádí ředitelka základní školy Eden Jana Churáčková,

„Díky moc a těšíme se zase na viděnou. Děti byly šťastné,“ připomíná zástupkyně ředitele základní školy U vršovického nádraží Bohumila Boháčová.

„Akce měla úspěch u žáků i učitelů. Těším se na další spolupráci,“ všiml si ředitel základní školy Břečťanová Miroslav Buchar.

„Dětem se akce líbila,“ stručně shrnula ředitelka základní školy Brigádníků Alena Polanská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *