vlak-pantograf-nahled

Pantograf alias žabotlam. FOTO: Kuba Turek

Železniční souprava zvaná pantograf pojede naposledy v pátek 10. srpna z Hostivaře přes Prahu do Roztok. Jediná souprava je v provozu právě na této lince. Od následující soboty bude definitivně vyřazena ze služby u Českých drah.

Legendární elektrická souprava s kokpitem strojvůdce vepředu i vzadu a zvláštním aerodynamickým tvarem nahradila na příměstských linkách ve Středočeském kraji a Praze dosluhující parní lokomotivy. První pantograf vyjel do běžného provozu před 54 lety.

Za socialismu se soupravě s technickým označením EM 475.1 říkalo Pantograf podle sběračů proudu na střeše. Po roce 2000 se prosadila přezdívka Žabotlam díky charakteristickým čelům soupravy. Strojvůdci jí říkali podle původního označení Emilka. Kvůli řadám oken v různých výškách se jí přezdívalo také Lochneska.

První jednotky řady EM 475.1, později značené jako 451, vyjely na koleje roku 1964. Celkem bylo vyrobeno 51 železničních jednotek první série. Druhá série EM 475.2 z let 1972–73 čítala 11 kusů. Byly nasazeny na nově elektrifikované trati z Prahy do Benešova. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *