Trezor je běžnou součástí úřadu, firmy, domu i bytu. Dávno už nepatří jen do tajných místností, supertajných institucí a centrál bohatých podniků. Svůj majetek, informace,  důležité dokumenty a peníze do něj ukládají běžní lidé, živnostníci i malé firmy.

O trezorech se mezi lidmi začne mluvit vždy začátkem léta. Je to logické, neboť každý se snaží zabezpečit před dovolenou, než na dlouhé týdny opustí své bydlení či pracoviště.

Ukládání některých vybraných věcí do trezorů je dokonce povinné. Například zbraně se do nich mají uzamykat okamžitě, jak je odložíme. Ať už se jedná o pistoli na osobní ochranu, sportovní či loveckou pušku, nebo dokonce služební zbraň.

Střelná zbraň patří do trezoru! FOTO: Saffort

V trezorech se skladují také ze zákona tajné nebo důvěrné dokumenty.

Mnohé firmy určují ve svých vnitřních směrnicích, že nejdůležitější informace se ukládají do trezorů automaticky. Týká se to nejen papírových složek, ale třeba také paměťových médií, cédéček a někdy dokonce i celých notebooků. Jde o to, aby se strategická data nedostala na veřejnost, především ke konkurenci, a neohrozila chod samotné firmy.

Pistole i puška patří pod zámek

Trezory na zbraně zabezpečují krátké i dlouhé zbraně nejen proti krádeži, ale zajišťují bezpečnost rodiny a především dětí v domácnosti. Neoprávněná či neodborná manipulace se zbraněmi je totiž nejčastější příčinou zranění či smrti, pokud už někdo vezme střelnou zbra?? do ruky.

Proto každý, kdo má doma byť malou pistoli, natožpak dlouhou pušku, by ji měl i se střelivem ukládat zásadně do trezoru. O služebních zbraních ani nemluvě.

Dají se koupit certifikované trezory na krátké zbraně i robustní skříňové sejfy na zbraně určené pro dlouhé zbraně. Oblíbené jsou také necertifikované skříně ze silné oceli.

Sejfy chrání cennosti před požárem

Protipožární sejf  je typickým zástupcem firemního trezoru. Obvykle je dost prostorný a ukládají se do něj důležité dokumenty, větší hotovost a někdy i cennosti jako šperky, mince, umění, nebo cenné sbírky. Ohnivzdorné trezory jsou odolné nejen proti vypáčení a vykradení, ale také vůči požáru. Výrobci je opatřují ohnivzdornou výstelkou, pláštěm a speciálním lakem.

Každý nemusí vědět, že máte trezor

Zabudovat trezory do zdi nebo do podlahy má smysl, pokud jste si jistí, že nebudete se stavbou na dlouhou dobu hýbat. Vybrat můžete z rozmanitých tvarů, velikostí, barev a úrovní bezpečnosti. Pořídit se dají s elektronickými nebo kvalitními mechanickými zámky.

Malý domácí trezor. FOTO: Saffort

Využití najdou v domácnostech, firmách i úřadech, neboť mají variabilní využití v zástavbě do stavebních konstrukcí. Lze je umístit skrytě před neoprávněnými zraky. Všichni to známe ze starých mafiánských filmů – dveře trezoru jsou nenápadně ukryté za obrazem, pod kobercem, za závěsem…

Malý trezorek do kanceláře, hotelu či domácnosti

Domácí sejfy se nazývají také nábytkové domácí trezory, protože se nejčastěji umísťují do kancelářského či hotelového nábytku, ale kupují se i do domácností. Tyto malé trezorky obvykle nenabízejí certifikaci a tím pádem je jejich úrove?? bezpečnosti o něco nižší u pancéřových a ohnivzdorných trezorů. Ovšem zcela dostačují na krátkodobé odložení příruční hotovosti, šperků k dennímu nošení, nebo osobních dokladů a dokumentů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *