caj1

Čaj je velice zdravý nápoj. FOTO: Poznání

Čaj a jeho pití má dlouhou historii po celém světě a zejména v Číně, odkud se pití čaje rozšířilo dále. Ať už se jedná o černý čaj podávaný s kostkou cukru a mlékem nebo jemně ochucený bylinný čaj.

Čaj je zdravý nápoj, když si samozřejmě dáte pozor, kolik cukru nebo mléka přidáváte. Chcete-li používat čaj místo vody pro udržení zdravé hydratace organismu, zvažte použití bezkofeinového čaje.

Hydratace a čaj

Zůstat dobře hydratovaný je klíčem k dobrému zdraví, protože je to nezbytné pro základní tělesné funkce. Bez dostatečného množství vody by lidé nepřežili déle než pár dní. Ovšem konzumace více než 8 šálků čaje s obsahem kofeinu může vést k vysokému příjmu kofeinu.

Vysoký příjem kofeinu může způsobit nervozitu, úzkost, zvýšenou srdeční činnost, dehydrataci a poruchy spánku. Existuje mnoho typů čajů, od čajů s kofeinem a silných černých čajů, až po přírodní čaje bez kofeinu, včetně bylinných čajů a čajů rooibos.

Obsah antioxidantů

Čaje vyrobené z rostliny Camellia Sinesis obsahují katechiny, které jsou silnými přírodními antioxidanty. Antioxidanty chrání vaše tělo před poškozením volnými radikály, které vznikají při práci metabolismu. A také chrání před toxiny z životního prostředí.

Podle jedné americké studie z roku 2005 se zjistilo, že katechiny přítomné v zeleném čaji, mohou lidem pomoci snížit úrove?? tuku v těle. Vědci dospěli k závěru, že pití čaje bohatého na katechin by mohlo pomoci s ochranou nebo předcházením některých zdravotních problémů, včetně obezity.

Přidané ingredience

Čaje v přírodní podobě mají velmi málo kalorií. Mnoho lidí však do čaje přidává cukr nebo mléko ke zlepšení chuti. Přidání těchto složek zvýší obsah kalorií v nápoji, čímž bude méně zdravý a potenciálně přispěje k přírůstku hmotnosti.

Pro příklad, každá lžička cukru má cca 16 kalorií. Podle doporučení ze strany zdravotních odborníků byste měli omezit celkový příjem kalorií z přidaného cukru na 100 kalorií za den u žen a 150 kalorií u mužů. Přidaný cukr a celkově výživa s vysokým obsahem cukru přispívá k obezitě, protože rafinovaný cukr je považován za tzv. prázdné kalorie.

caj2-bezkofeinu-nahled

Omezte nápoje s kofeinem. FOTO: Poznání

Rozhodněte se chytře

Podle doporučení byste měli každý den přijmout nejméně 6 až 8 sklenic tekutin. Jako primární zdroj hydratace je samozřejmě vždy voda. Nicméně existují i jiné tekutiny, jako je např. čaj, které můžete použít pro zdravou hydrataci organismu.

Omezte však příjem kofeinových nápojů, které pijete. Téměř všechny čaje pocházejí z rostliny Camellia Sinensis, včetně bílých čajů, zelených, černých či čajů Oolong, která obsahuje kofein. Naproti tomu bylinné čaje jsou vyrobené z bylin, květin, ovoce, včetně rooibosového čaje známého jako červený čaj. Tyto typy čajů jsou přirozeně bez obsahu kofeinu.

Pokud hledáte vysoce kvalitní čaje, a to ať již kofeinové tak i bez obsahu kofeinu mrkněte na www.poznani-knihy.cz Specializovaná prodejna čajů, drahých kamenů, esoteriky a knih nabízí to nejlepší, co je u nás k dispozici. Na vaši návštěvu čeká i provoněná prodejna v Olomouci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *