V pondělí 12. června proběhlo jednání Zastupitelstva Městské části Praha 10. Projednávaly se mnohé věci, které ovlivní fungování a rozvoj městské části v dalších letech: sportovní koncepce, generel veřejných prostranství, fungování areálu volného času “Gutovka”, zabezpečení péče o zeleň a správy nemovitostí, stav informatiky na úřadě, závěrečný účet za rok 2016, školy v přírodě na Horském hotelu v Krkonošícha mnoho dalšího.

34 bodů, 2000 stran podkladů, téměř 12 hodin jednání: Kdy začne už konečně starosta Novák svolávat jednání zastupitelů častěji?

Smlouvy na péči o zeleň a hřiště v hodnotě 90 milionů ročně znovu odloženy. Kdo a proč se tady snaží oddálit otevřenou soutěž?

Koaliční zastupitelé schválili posunutí rozhodnutí o dalším postupu ve věci péče o zeleň, dětská hřiště a úklid chodníků na prosinec 2017. Záměr schválený v lednu 2016 počítal s tím, že služby za asi 90 milionů Kč ročně budou nakupovány nově nejpozději od začátku roku 2017. Nyní, pokud vše půjde opravdu rychle, dojde ke změně nejdříve koncem roku 2018. Tratíme na tom všichni, protože od uzavření některých smluv uplynulo již více než 10 let a za tu dobu se změnily požadavky na rozsah některých z nakupovaných služeb a asi i ceny. Nakupujeme tak něco, co nechceme na 100% a nejspíš i  za ceny, které jsou vyšší než dnešní tržní.

Chceme nulovou toleranci hazardu na Praze 10

Problémy související s hazardem na Praze 10 pálí řadu občanů zvláště v místech, kde funguje povolený, ale také nepovolený hazard. Občané opakovaně vyjadřují přání zcela vymýtit hazard ze svého sousedství i z městské části jako takové. Proto jsme písemně vyzvali představitele všech stran v Zastupitelstvu MČ Praha 10 o jednání, které by vedlo k revizi přístupu naší městské části k problematice hazardu a v konečném důsledku k nulové toleranci vůči hazardu v Praze 10. Podrobnosti zde.

Konec zastaralé WiFi za 5 milionů ročně

Městská část poskytuje zdarma pro své občany službu WiFi (tj. bezdrátové připojení k Internetu) od roku 2009 a to prostřednictvím firmy NGi service s.r.o. (smlouva zde za 366 000 Kč měsíčně (s DPH 443 000 Kč). Podobnou službu zajišťuje i MČ Praha 11, ale za pouhých 11 tisíc Kč měsíčně! Proto jsme dlouhodobě usilovali o vypovězení této předražené smlouvy. Trochu předčasně jsme slavili již před rokem (Vlastní noviny 3, str. 7). V politice se totiž opíráme o přesvědčení, že dané slovo platí, zvláště slovo těch, kteří byli zvoleni a dostali od občanů důvěru. V únoru 2016 se představitelé politických klubů shodli, že smlouva na WiFi bude vypovězena k 30. červnu 2016. Nová koalice tuto dohodu nerespektovala a radní MČ  smlouvu vypověděli až po naší další výzvě z letošního května. Otázkou zůstává zda nečinností nevznikla škoda. Připomínáme, že za oblast IT je odpovědná radní Ivana Cabrnochová (SZ).

Průběh zastupitelstva

Byli jsme poprvé svědky obstrukce ze strany koalice. Překvapivě z nejvyššího místa. V pravé poledne začal starosta Prahy 10 Vladimír Novák (ČSSD) předčítat text důvodové zprávy ke Zprávě o hospodaření MČ za 1. čtvrtletí roku 2017. Reagoval tak poněkud mimoběžně na naši opakovanou žádost, aby se účastnil jednání Výboru pro životní prostředí a Finančního výboru a obhajoval investice a politické priority koalice. Úředníci Prahy 10 jsou většinou korektní, odpovídají přesně na technické dotazy, ale na otázky politických priorit odpovědět nemohou. Jak kvůli jeho absencím, tak kvůli obstrukčnímu chování jsme odpoledne navrhli bod “Odvolání starosty”. Koalice TOP 09, ČSSD, KSČM, SZ, exODS, NPP10-HLZD a dvou odpadlíků z ANO starostu podržela.

Jsme slyšet, jsme kritičtí, ale jsme zároveň věcní a slušní. V politice nemáme nepřátele, ale soupeře. Na včerejším jednání jsme ale byli svědky ohýbání jednacího řádu (více v blogu Renaty Chmelové, zde.

Slovní útoky na opozici sahaly od osobních urážek (“banda lhářů”) po opakované osočování ze lži. Někteří radní za TOP 09 a starosta z ČSSD zřejmě dobře nechápou, co je úkolem koalice a co opozice. Úkolem opozice je kontrolovat, co vládnoucí koalice opravdu dělá nebo taky nedělá, na její činnost (nečinnost) se neustále dotazovat a o svá zjištění se dělit s veřejností. O to se snažíme a proto vám pravidelně posíláme tento zpravodaj a dvakrát ročně vydáváme Vlastní noviny. Reflexe jednání v blogu Lucie Sedmihradské (zde).

Městská část nabízí k pronájmu 32 nebytových prostor

Do 17.7. lze podat přihlášku do výběrového řízení na pronájem nebytových prostor ve správě MČ Praha 10. Jedná se o provozovny, kanceláře, sklady, ateliéry, dílny i garáž. Informace o výběrovém řízení jsou zde a seznam nejčastějších chyb v přihláškách v bodě 2 zde.

Nesmrskne se Místní agenda 21 do trapné ankety?

V termínu od 24.4. do 24.5. proběhla ověřovací anketa k tzv. “10 přáním Prahy 10”. Výsledky ankety naleznete zde. Věděli jste o tomto hlasování, které může ovlivnit priority MČ v roce 2018? Celá anketa proběhla bohužel bez větší propagace a v některých ohledech je diskutabilní i metodický postup. Pokud se zapojování veřejnosti začne na Praze 10 omezovat do vyplňování anket k často nevymahatelným a složitě realizovatelným cílům, tak je opravdu zbytečné platit pro tuto funkci uvolněnou radní Ivanu Cabrnochovou (SZ)! Takto se Místní agenda 21, která má být nástrojem udržitelného rozvoje, stává jen další politickou hračkou k ovlivňování veřejného mínění. Uvidíme, zda se pestře složené komisi – 18 členů – podaří tento nezdravý trend zvrátit. Mimochodem, jednání této komise je zcela veřejné a jsou uveřejňovány také zápisy z jednání. Tato transparentnost vychází z podstaty a zásad dokumentu Místní agendy 21. Zveřejňování zápisů by mělo být standardem i u ostatních orgánů Rady a Zastupitelstva, ale z vůle koaliční většiny tomu tak není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *