Poohlížíte se po svém prvním wakeboardu? Nebo jste se vloni svezli na prkně na Hostivařské přehradě a letos už chcete jezdit na svém? Hledáte ve vyhledávači výraz wakeboard Brno? Prozradíme vám vše, co budete při jeho výběru potřebovat.

Wakeboarding je docela návyková záležitost, nemyslíte? Ani se nenadějete a zjistíte, že každý víkend netrpělivě čekáte na další svezení na laně nebo za lodí. Není překvapením, že snowboardisté a skateboardisté si rádi v létě užívají jízdu na wakeboardu po vodě.

Jakmile začnete s wakeboardingem, nakonec dospějete do fáze, kdy si budete chtít koupit své vlastní wakeboardové vybavení – a to zejména své první prkno na wake. Existuje několik věcí, které byste před nákupem prkna měli vědět.

Existují 3 typy wakeboardů: pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. Wakeboardy pro začátečníky jsou pomalejší a zároveň odpouštějí více chyb, než prkna určená pro závodní wakeboarding.

Stejně jako při surfování nebo snowboardingu, není vhodné si koupit wakeboard pro pokročilé příliš brzo. Soutěžní wake si kupte, až nasbíráte potřebné zkušenosti. Už budete vědět, jaký přesně model vám bude vyhovovat a jak na něm budete jezdit.

Jak by měl vypadat wakeboard pro začátečníky?

Wakeboardy pro začátečníky mají většinou čtvercové hrany, což jim dává větší kontrolu a stabilitu, zvlášť pokud zatím neznáte ty správné triky pro přistávání na vlnách.

Single nebo Twin desky?

Rozdíl mezi deskou tzv. single nebo twin je v tom, že u desek single je na jednom konci zaoblený okraj a deska je určena pro jízdu jedním směrem. U twin wakeboardů můžete jezdit oběma směry. V současné době je již většina nabízených wakeboardových desek tzv. Twin.

Wakeboarding. FOTO: Mysticstore

Délka a šířka wakeboardu

Potřebujete wakeboard, který je vhodný pro vaši výšku a váhu. Co se týče konkrétních parametrů, můžete se orientovat podle následujících hodnot:

Méně než 45 kg – délka prkna menší než 130 cm

  • 40 – 68 kg – délka prkna 130 – 134 cm
  • 58 – 80 kg – délka prkna 135 – 139 cm
  • 77 – 113 kg – délka prkna 140 – 144 cm
  • 90 – 124 kg a plus – délka prkna větší než 144 cm

Jako začátečník byste měli přemýšlet o výběru spíše trošku větší desky, která bude pomalejší a lépe se na ní naučíte wakeboardové základy.

Rocker

Rocker je tvar wakeboardu, tzv. kolébka, která má vliv na to, jak moc se wakeboard zakřivuje na koncích. Prkno s rockerem v dolní části je více zaoblený jako banán, zatímco plošší rocker má placatější základnu.

Nepřetržitý rocker najdete na většině prken určených začátečníkům a středně pokročilým wakeboardistům. Díky postupné křivce je jízda hladší a více předvídatelná.

Ploutve

Ploutvičky pod prknem pomáhají s řízením wakeboardového prkna. Hlubší a delší ploutve vytvářejí stabilnější prkno, což je skvělé pro začátečníky. Jak se budete zlepšovat, můžete se podívat po menších ploutvích, které poskytují rychlejší odezvu a ostřejší otáčky.

Nakonec je samozřejmě můžete úplně odebrat. Ideálně si pořiďte wakeboard s odnímatelnými ploutvemi, které můžete postupně odebírat.

Hrany

Hrany jsou další věcí, kterou je třeba vzít při výběru prvního wakeboardu v potaz. Ostré hrany znamenají větší zrychlení a rychlost. Zaoblené hrany vám toho víc odpustí a jsou dobré pro povrchové triky.

Proměnné hrany jsou kombinací obou. Mají méně zaoblené hrany ve středu desky a ostré hrany na koncích, což vám dává to nejlepší z obou typů.

Vázání na wakeboard

Wakeboardové vázání je velmi důležité. Ujistěte se, že vyberete opravdu dobrý pár. Musí být na nohou pohodlné a upnuté. ale ne nepříjemné.

Kvalitní výběr wakeboardů včetně doplňků pro wakeboarding a oblečení Mystic najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo se můžete zastavit na Showroomu Mystic v Brně či Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *