byt a obývací pokoj

Společnost FINEP je ryze česká společnost, která nabízí kvalitní a moderní služby v oblasti nemovitostí. Za více než 21 let postavila více než 9 500 bytů a úspěšně dokončila desítky rezidenčních projektů v České i Slovenské republice. Revitalizovala velké územní celky a snaží se, aby jejich nové byty vznikaly na nejkvalitnějších pozemcích v prémiových lokalitách v blízkosti centra. Společnost FINEP si potrpí, aby dodávala kvalitní služby a byty vždy za férovou cenu. V roce 2016 však prudce stoupla cena pražských bytů. Jaký to má důvod a co se s tím dá dělat?

Důvodem je vysoká poptávka a malá nabídka nových bytů

Že by ale developeři nechtěli stavět a prodávat nové byty? To asi ne. Z odpovědí developerů vyplývá, že hlavní příčinou nedostatku nových bytů je velice pomalý proces úřadů při povolování staveb. V roce 2016 se ceny nemovitostí v Praze skokově navýšily, je to téměř až o 20 %.

Důvodem je totiž velká poptávka po nových bytech. Ano, je to neuvěřitelné, ale v Praze v roce 2016 počet volných bytů v novostavbách neuvěřitelně klesl. Jen v listopadu a prosinci ubylo z nabídky developerů 1186 bytů, kdy společnost FINEP prodala nejvíce, 143 bytů.

Dolní Měcholupy, připravované novostavby v ulici Na Přehradou.
VIZUALIZACE: Finep

A ceny? U pražských bytů činila průměrná nabídková cena prodaných bytů 76 550 Kč/m². Zdroje, které se zabývají situací na trhu s nemovitostmi, udávají, že se průměrná cena nyní dokonce vyšplhala až na 85 320 Kč/m² a zájemci o nový byt v Praze v roce 2017 pak musí počítat s průměrnou částkou, která se průměrně blíží 6,7 milionu korun. Zásoba volných nových bytů v Praze ze začátku ledna činí pouhých 4220 bytů.

Ceny starších bytů se dále budou přibližovat novým

Na tuto situaci samozřejmě reagovaly i ceny starších bytů, jež mají na celkovém prodeji v Praze 80% podíl, které se okamžitě začaly přibližovat cenám novostaveb. Na tuto situaci reagoval i mluvčí společnosti FINEP Davida Jiruška, jež tento stav komentoval jako znepokojující a nenormální, protože byty, které byly postaveny od 30. let minulého století do roku 2000, zdaleka nedosahují kvalit současných novostaveb a komfort bydlení je na nesrovnatelné úrovni.

David Jiruška dále říká: „V centru Prahy nebo na Praze 4 či 6 mohou být ceny starších bytů dokonce i vyšší než u novostaveb.“ Všichni odborníci v oboru se jednoznačně shodli, že ceny starších i nových bytů nadále porostou.

Společnost FINEP pro vás připravila také nové webové stránky. Naleznete zde konkrétní nabídky jednotlivých domů či bytů, včetně jejich dispozice, velikosti, orientace a také, často některými developery utajované, konkrétní ceny. Nejlepší ale bude, vyzkoušet si nový web na vlastní klik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *