Na 21. duben bylo svoláno zastupitelstvo Prahy 10 s jediným bodem programu: personální složení orgánů městské části. Po hodině se zastupitelé rozešli, aniž byl schválen jediný bod programu. Během tohoto aprílového jednání oznámil 1. zástupce starosty Novák (ČSSD) vznik nové koalice TOP09, ČSSD, SZ, NPP10-HLD. Nová koalice má ale 17 hlasů místo potřebných 21. Hned k ní sice přibyli dva bývalí zastupitelé z ANO (Lešenarová a Nepevný), jenže „musíme pracovat na dalších hlasech“ a „dejte nám ještě čas“.

Koalice VLASTA má ráda žerty, ale tento jsme nepochopili. Jasně totiž vidíme, s kolika problémy se potýká naše městská část.

Neprojednává se běžná agenda. Stojí žádosti občanů i právnických osob. Není jasný harmonogram rekonstrukcí, např. polikliniky v Malešicích. Hrozí zástavba na řadě míst a s občany o tom nikdo nemluví. Naše podněty, které místostarosta Novák slibuje projednat od ledna, byly opět smeteny z jednání.

Jak vše probíhalo? Vesměs fungovala hlasovací mašina TOP 09, ČSSD, SZ senátorky Cabrnochové, ODS exstarosty Richtera, NPP10-HLD exstarosty Zoufalíka, dvou komunistů a dvou bývalých členů klubu ANO. Těchto 23 zastupitelů vetovalo možnost mluvit o bezpečnosti v Horském hotelu na Černé hoře, o rekonstrukci polikliniky v Malešicích, o Ďolíčku i o novém vývoji v kauze Key Investments. TOP 09 a její spojenci zamezili i odvolání Jany Čunátové (KSČM) z pozice předsedkyně Kontrolního výboru.

Zpráva o politických jednáních

[konec ledna] Koalice VLASTA nabídla stranám TOP 09, ČSSD a SZ jednání o koalici, která by zohlednila vzájemnou programovou příbuznost a byla by zárove?? stabilní. Toto řešení by mělo 23 hlasů ze 40.

[přelom ledna a února] TOP 09 odmítla o této variantě „23“ dvakrát jednat. Proto jsme se soustředili na to, aby Praha 10 měla co nejlepší rozpočet.

[únor – 30. březen] Výsledky jednání o rozpočtu: díky konkrétním návrhům zastupitelů a zastupitelek koalice VLASTA bude ve Vršovicích postaveno nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, budou posíleny granty v sociální a neziskové oblasti a udělají se konkrétní kroky pro paliativní péči. Díky našemu pozitivnímu přístupu se budou moci začít rekonstruovat základní školy a poliklinika v Malešicích. Zamezili jsme investicím do nabubřelých kamerových systémů v našich školách a seškrtali v úhrnu milionové položky za estrády a zábavu, přinášející prospěch ne občanům, ale především různým agenturám.

[30. března – dny před 20. dubnem] Po přijetí rozpočtu se na novém uspořádání začala domlouvat TOP 09 s celou starou partou (ČSSD, ODS exstarosty Richtera, SZ, nezávislí exstarosty Zoufalíka; přes dávné přátelství v pozadí komunisté). Jejich volba, jejich odpovědnost. Nejdřív se dohodli a svolali jednání zastupitelstva, pak ale jejich vzájemná dohoda zaskřípala. Nemá smysl pochopit tento rumraj, ale základní fakt, že se TOP 09 spojila se všemi těmi, proti kterým hlasitě bojovala v rámci petiční akce „STOP miliardové radnici“.

[20. duben] Kvůli akutnímu nedostatku hlasů pozval předseda zastupitelského klubu TOP 09 O. Počarovský vyjednavače VLASTY na setkání, a to pouhých 16 hodin před jednáním čtvrtečního zastupitelstva! Kromě zástupců TOP 09 a ČSSD (sociální demokrat jednal i za Zelené) byl na místě překvapivě i radní a exstarosta Zoufalík. Tyto tři strany nás požádaly o to, abychom vyjádřili podporu jejich projektu – předtím podrobně dojednanému s ODS exstarosty Richtera. Odpověděli jsme, že se nebráníme poctivým jednáním. Logika věci ale velí, že strany u stolu musí být partnery, a ne někým, kdo je ze zoufalství přizván na poslední chvíli. Nemáme žádný důvod být v jedné koalici s exstarostou Zoufalíkem. Jakékoli politické partnerství musí stát na dobře vyjednaném programu pro nejbližších 25 měsíců – a o něm se jedná dřív, než se začne řešit personální složení orgánů MČ Praha 10.

[21. duben] Nic z toho nevzala nová koalice v potaz. V době, kdy chtěli schvalovat nové radní, neměli ani dostatek hlasů, ani program. Jednání zastupitelstva byla jedna velká trapnost. Neneseme za ni odpovědnost, je nám ale líto, že se tím snižuje prestiž celého zastupitelského sboru.

A jakého apríla jste měli letos vy?

<%ZZ43_heureka_cyklopneu%>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *