slavia-kalendar2016-nahled

Slavia slaví 120 let existence fotbalového klubu. FOTO: Slavia

Fotbalový klub Slavia byl založený přesně před 120 lety. O tři roky později, než jeho mateřský sportovní klub Slavia, pod kterým fungovalo mnoho dalších disciplín. 21. ledna 1896 na valné hromadě Slavie vznikla fotbalová odbočka.

Fotbal byl tehdy studentský sport. Mezi otci zakladateli Slavie byl právě jako student pozdější první předseda Českého fotbalového svazu Karel Freja.

Klub má ovšem ještě hlubší kořeny. Slavia byl původně poněkud neformální literární a diskusní spolek, vlastenecký a zaměřený proti víde??skému císařskému dvoru. Za to byl úředně rozpuštěn. Jenže vlastenecké nadšení se nenápadně přetavilo do sportovní vášně a Slavia se zase dostala do společnosti.

Pražské derby Sparta – Slavia

První oficiální zápas hrála Slavia 25. března na Císařské louce. Remízovala tehdy s klubem AC Praha 0:0. Od té doby až dodnes Slávisté hrdě nosí červenobílý dres s rudou hvězdou, kvůli kterému se jim přezdívá Sešívaní. Zárove?? byla založena tradice Pražské derby, které je vždy nejatraktivnějším ligovým utkáním. 

K prvnímu utkání se váže úsměvná historka. Sparta sice vstřelila gól, ale rozhodčí Josef Rössler-Ořovský, legendární zakladatelská postava českého sportu a mj. ten, kdo česky sepsal první fotbalová pravidla, ho dodatečně po zápase odvolal. Důvody měl dva: Jednak považoval sport za zábavu gentlemanů, a kdyby jeden klub vyhrál na druhým, bylo by to podle jeho přesvědčení nesportovní. Druhak dle tehdejších pravidel musely oba celky souhlasit s góly. Slavia dodatečně nesouhlasila a gól tedy nebyl uznán.

Svět se změnil, ale Slavia žije dál

Co by si asi tak pomysleli sportovci, kteří na valné hromadě roku 1896 zakládali fotbalový klub, nad našimi aktuálními starostmi? Generální sponzor ligy Synot a titulární sponzor stadionu v Edenu, který patří senátoru a majiteli sázkového impéria Ivo Valentovi, se stahuje z fotbalu, protože musí platit daně.

Slavii staví na nohy Čí??ané na popud Jaroslava Tvrdíka ze sociální demokracie, kterážto strana se stala z protirakouské platformy největším přívržencem spolupráce Česka s Rakouskem a Německem.

V jejich době vládl v Číně císař Kuang-sü z dynastie Čching a zoufale se snažil prosadit modernizaci své země po evropském vzoru.

Čtěte také: Rudá hvězda na prsou Slavie patří komunistům z Číny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *