had-hroznys

Setkání s hroznýšem se může odehrát i v Praze na ulici. FOTO: Toulcův dvůr

Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr, Kubatova 1 v Hostivaři pořádá akce pro veřejnost. Příjezd je možný od metra ze stanice Skalka (trasa A) nebo Opatov (trasa C) autobusem číslo 177 na zastávku Toulcův dvůr. Tramvaje číslo 22 a 26 zastavují Na Groši. Odtud se jde pěšky k lávce přes Botič na Kozinovo náměstí, kolem základní školy po schodech ke kostelu a do Toulcova dvora. 

Top Koloběžky

Středa 4.11. Jak zvládnout setkání s hroznýšem či chřestýšem od 17:30

V našem hlavním městě se stále častěji setkáváme s různými plazy – uprchlíky z terárií, ale třebas i ze zásilek tropického ovoce. Po absolvování přednášky s praktickými ukázkami se nebudeme obávat zvířátku pomoci, i když neznalci vyděšeně prchají, a dozvíte se, kam nález oznámit. Přednáší Jiří Haleš.

Vstupné: 30 Kč

Čtvrtek 5.11. Splétánky 19:00 – 21:00

Vytvoříme společný, převážně ženský kruh, a pokusíme se vytvořit atmosféru, jaká bývala za starých časů po večerech při společných přástkách či draní peří. Setkáme se, abychom mezi sebou sdílely, co právě prožíváme a nosíme na srdci, abychom se společně zasmály nebo si třeba i zazpívaly, budeme-li mít chuť. Při tom všem necháme své ruce volně tvořit a na svět tak přivedeme malou drobnost pro radost, která třeba pak potěší i dušičku jiných. Naše výtvory budou mít převážně Waldorfský nádech. Budeme tvořit z přírodních materiálů, především z filcu, ovčího rouna, přírodnin a papíru.

5.11. Malování na sklo a Svatomartinské svícínky na stůl skládané z papíru
19.11. Adventní věnce a ručně vyrobené svíčky ze včelího vosku
3.12. Vánoční ozdoby ze slámy
17.12. Vánoční ozdoby z korálků a drátků

Nutná registrace předem. Vstupné: Permanentka 6 vstupů 600 Kč, jednorázové vstupné 150 Kč. Vhodné pro dospělé a děti starší než 10 let.

Čtvrtek 5.11. Exkurze do ekologické Mateřské školy Semínko 10:00 – 11:00

V rámci Celorepublikového dne otevřených dveří soukromých škol Vás zveme na exkurzi do ekologické Mateřské školy Semínko. MŠ Semínko se snaží být vzorovou ekologickou školkou, má za sebou přes již deset let existence a za svou snahu byla oceněno cenou UNESCO.
Akce se uskuteční v rámci projektu Školní vzdělávací program MŠ Semínko – příklad dobré praxe pro environmentální vzdělávání.

Na akci se neplatí vstupné. Je nutné se předem zaregistrovat.

Sobota 7.11. Ekologická domácnost 9:30 – 11:30

Měsíčkové mýdlo a tuhý výživný šampon. Bude hodně povídání, jelikož výroba mýdla je hodně citlivá a přesná věc. Třetí díl je celý věnován výrobě mýdla metodou za studena z různých olejů, a jelikož je tento proces mnohem citlivější než výroba krémů, budeme si hodně povídat o tom, jaký postup je třeba dodržet a jaké pomůcky fungují. Prostě se dozvíte vše, co potřebuje vědět začínající mýdlářka. Mohu Vám zaručit, že jakmile do tajů výroby mýdla proniknete a vyzkoušíte jeho účinnost i jemnost, nebudete vy ani vaše rodina již kupovat průmyslově vyráběná mýdla. V průběhu kurzu si dvě mýdla také umícháme – jemné měsíčkové a tuhý výživný šampon. Vzorky si opět odnesete na domácí použití.

Vstupné: Permanentka 3 vstupy 1500 Kč, jednorázové vstupné 600 Kč. Nutná registrace. Vhodné pro dospělé a děti od 10 let.

Pondělí 9.11. Jako za starých časů – Na svatého Martina 16:00 – 18:00

Svatomartinský den měl v Čechách bohatou tradici a patřil k jednomu z nejoblíbenějších svátků. Přijďte na tvořivé odpolední setkání plné zajímavých informací. Po krátkém seznámení s tradicí si z předem připraveného těsta s dětmi vytvoříte a upečete martinské rohlíky zvané také podkovy. Zatím co se budou rohlíky péci, vyrobíte si svíčku, koníka z papíru a vlny a průsvitnou dekoraci do okna nebo na stůl. Budete překvapení, jak vám naše drobnosti pomohou změnit náladu místnosti. Recept na těsto na rohlíky dostanete s sebou domů, abyste mohli již letos svátek sv. Martina uctít vlastnoručně vyrobenými rohlíky, pokud vaše děti vydrží tak dlouho čekat.

Vstupné: 150 Kč (dítě, které bude vyrábět s rodičem, neplatí), 1 dospělý a 2 děti 230 Kč. Vhodné především pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let. Na tuto akci je nutné se zaregistrovat.

Středa 11.11. Ze srdce Evropy do Santiaga de Compostela 17:00 – 19:00

Celkem čtyři roky na cestě a sedm tisíc pěšky uražených kilometrů zahrnuje tato neobvyklá přednáška cestovatele Patrika Kotrby. Těšit se můžete na popis cesty z českého Tábora přes francouzské azurové pobřeží, italskou riviéru až do samotného Santiaga. Přednáška obsahuje bohatý obrazový materiál, poutavý komentář a autorské písně v češtině, španělštině i angličtině, které vznikaly přímo během putování. Přijměte naše pozvání a přemístěte se během jednoho večera přes půlku Evropy!

Vstupné: dospělí 50 Kč, děti, studenti a senioři 30 Kč

Sobota 14.11. Perníková sobota 9:00 – 13:00

Tradiční předvánoční setkání provoněné perníkovým kořením. Z připraveného těsta si vypícháte formičkami i vyřežete nožem podle šablon tvary, které po upečení ozdobíte bílou i barevnou polevou. Naučíte se nejen dělat polevu a papírové kornoutky, ale i zdobit perník starými způsoby. 

Vstupné: 400 Kč, dítě, které bude vyrábět s rodiči neplatí. Vhodné pro pro všechny zájemce, zejména rodiny s dětmi. Na tuto akci je nutné se zaregistrovat.

Sobota 14.11. Mateřídouškové výlety 9:30 – 15:00

Jezdíte rádi s dětmi na výlety do přírody? Můžete vyrazit s námi na výpravy plné dobrodružství a her pro ty nejmenší. Tým lektorek pro Vás nově připravuje každý měsíc sobotní výlety. Trasa a program budou uzpůsobeny pro školkové děti. Pro děti do tří let doporučujeme mít k dispozici krosničku. Doprava bude hlavně vlakem nebo autobusem. 

Vstupné: 80 Kč na rodinu + jízdné. Vhodné pro děti 5–9 let s doprovodem. Na tuto akci je nutné se zaregistrovat.

Sobota 14.11. Permakultura ve městě 9:00 – 18:00

Jednodenní setkání zájemců o permakulturu s tématem samozásobitelství ve městě, komunitních zahrad, pěstování jedlých rostlin na balkonech, terasách a ve stísněných městských podmínkách, kompostování apod. Součástí setkání bude výměnný bazárek semínek, permakulturní literatury a vlastnoručně vyrobených domácích pochutin.
Moderovat panelovou diskusi o komunitních zahradách a křtít novou brožurku Městské zahradničení pravděpodobně bude Simona Babčáková.

Vstupné: dobrovolné

Neděle 15.11. Malá škola přírodní kosmetiky 9:00 – 17:00

Během jednodenního kurzu se seznámíte s bylinkářskými tradicemi a základními postupy zpracování bylin. Pod lektorským vedením si sami vyzkoušíte několik postupů zpracování bylin a odnesete si domů vlastnoruční výrobky, vhodné jako ideální vánoční dárečky pro každého. Sami si vyrobíte např. vo??avé pytlíčky do šuplíku nebo skříně nebo mýdlo z levandule a ovesných vloček. Lektorka Alena Gajdušková.

Cena: 900 Kč

Neděle 15.11. Svatý Martin 16:00 – 18:00

V tyto dny srdečně zveme rodiče s dětmi od 2 do 6 let na tradiční oslavu Svátku světel. Povíme si příběh o svatém Martinovi. Pak na nás čekají 4 dílničky, kde si děti vyrobí lampion, svíčku, podzimní ozdobu na stůl. Zazpíváme si několik písniček, a na závěr se vypravíme na procházku k mokřadu, kde vypustíme na vodu světýlko.

Vstupné: 120 Kč (rodič + dítě), 150 kč (rodič a dvě děti). Vhodné pro děti od 2 let s doprovodem. Na program je nutné se zaregistrovat.

Neděle 15.11. ??emeslná neděle 10:00 – 12:00 nebo 13:00 – 16:00

Listopadová neděle se ponese v duchu starých řemesel. Připravili jsme tvořivé setkání s členkami Klubu lidové tvorby a Cechu dráteníků. Vyrobíte si drobnosti z papíru, korálků, drátu, kůže …. Výrobky mohou být vašimi prvními dárky pod stromeček. Setkání je připraveno ve dvou blocích na dopoledne a odpoledne. Nápl?? je stejná. 

Vstupné: Pracující osoba 300 Kč. Bude-li malé dítě pracovat s dospělým společně na jednom výrobku neplatí. Nepracující doprovod 20 Kč.

Středa 18.11. O hadech a hadicích 16:00 – 18:00

Domácí mazlíček bez nohou a bez kožíšku? Proč někteří lidé hady tak nadšeně chovají? Přijďte si poslechnout příhody z jejich života a dozvědět se třeba, proč se hadi svlékají a proč nikdy nemrkají. A jestli jsou slizcí nebo ne, to budete moct vyzkoušet na vlastní kůži!

Vstupné: 60 Kč dospělí, 40 Kč děti. Vhodné pro rodiny s dětmi. Na tuto akci je nutné se zaregistrovat.

Neděle 22.11. Studánka inspirací – Adventní věnec a další ozdoby 9:30 – 12:00

Předvánoční čas dnes láká bohatou nabídkou světýlek, ozdob a řetězů až oči přecházejí. Ano, téměř všechno se dá dnes koupit. Kouzlo předvánočního domova si však můžete vytvořit i vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Stačí se nechat inspirovat u našich předků a zárove?? si s dětmi užít společné tvořivé chvíle. Připravíte si tak kouzlo domova s nádechem starých časů. Během dopoledního setkání budeme pracovat s přírodními materiály. Vyrobíte si Adventní věnec, Mikulášský vrkoč a drobnosti, kterými můžete vyzdobit sváteční stůl.
S sebou: pěkný keramický hrnek na vrkoč.

Vstupné: 500 Kč. Děti, které budou vyrábět s rodičem, zdarma. Vhodné pro všechny zájemce, zejména rodiny s dětmi. Na tuto akci je nutné se zaregistrovat.

Neděle 22.11. Příběhy dvanácti měsíců slovem i hudbou od 15:00

Zveme na tradiční hudební setkání se zajímavým hostem. Letos přijal pozvání hudebník, muzikoterapeut, člen souboru Musica Bohemica a umělecký vedoucí souboru Chairé Josef Krček. Slíbil přivézt s sebou dudy a tak určitě dojde i ke společnému zpěvu. Samozřejmě bude připraveno i dobré víno. Protože pan Krček také vydal několik knížek s lidovými písněmi, budou mít zájemci možnost koupit knihu či CD s hudbou souboru Chairé.

Pondělí 23.11. Halucinogenní houby od 18:00

Objev, či lépe řečeno znovuobjevení, kultu halucinogenních lysohlávek ve Střední Americe v 50. letech 20. století vyvolalo velký zájem o tyto houby, který trvá dodnes. Lysohlávky, ale také další druhy halucinogenních hub, byly objeveny na všech kontinentech kromě Antarktidy, mnohé rostou i u nás. O jejich taxonomii, ekologii a historii i současnosti přednáší Jan Borovička.

Sobota 28.11. Staročeský mikulášský jarmark 10:00 – 16:45

Tradiční předvánoční setkání, při kterém budete mít možnost, zakoupit si malé dárečky, zpříjemnit si chvíle se starými řemesly nebo se zahřát medovinou. V dílničkách si vyrobíte drobné předměty vztahující se k Mikuláši a předvánočnímu času. Společně si zazpíváme vánoční písně. V podvečer se  potkáte s postavami, které se na vsi v adventu pohybovaly – Martinem počínaje a Perchtou konče.

Vstupné: dospělý 80 Kč, děti od 4 let , studenti a důchodci 40 Kč, 1 dospělý a 2 děti 130 Kč, 2 dospělí a 2 děti 210 Kč. 

Pondělí 30.11. Apiterapie v teorii a praxi 17:00 – 20:00

Přijďte se seznámit s tradiční přírodní léčebnou metodou, která využívá včelích produktů a výrobků z nich. Seznámíme vás s teoretickými základy apiterapie a ukážeme vám v praxi, jak na to. Uvidíte výrobu mastičky z včelích produktů a odnesete si její vzorek. Seznámíte se i s přípravou propolisové tinktury a jejím homeopatickým zpracováním.

Vstupné: 200 Kč. Na tuto akci je nutné se zaregistrovat. 

INFO: Toulcův dvůr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *